Fragment notatki:
17 stron notatki na temat systemu emerytalnego - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Zagadnienia poruszane w notatce to np: prawne podstawy reformy, przyczyny reformy, konstrukcja obecnego systemu, źródła emerytury, wiekowy udział uczestników reformy, emerytury pomostowe, pierwszy filar ZUS, drugi filar OFE. dziedziczenie środków, pracownicze programy emerytalne, trzeci filar IKE, rodzaje inwestycji itp.
System emerytalny
Prawne podstawy reformyObecny system emerytalny funkcjonuje od 01.01.1999r. Oparty jest on na pięciu podstawowych aktach prawnych.
Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z dnia 28.08.1997r. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17.12.1998r. Ustawa o Pracowniczych Programach Emerytalnych z dnia 20.04.2004r. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13.10.1998r. Ustawa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych z dnia 20.04.2004 Przyczyny reformyZałożeniem starego systemu repatriacyjnego było wypłacanie świadczeń emerytalnych z bieżących składek pobieranych przez ZUS. W systemie tym utrzymywane były niskie progi emerytalne, kierowano się przesadnie łagodnymi kryteriami przyznawania rent inwalidzkich, niektóre grupy zawodowe i określone branże posiadały nazbyt szerokie uprawnienia. Jest to tylko kilka z przyczyn, które doprowadziły do trudności w utrzymaniu wypłacalności Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo na ten fakt wpłynęły inne kwestie: szybki przyrost liczby emerytów oraz spadek zatrudnienia, a także wzrost faktycznej wartości emerytur w stosunku do płac realnych. Wszystkie te sprawy doprowadziły do szybkiego wzrostu wydatków z tytułu świadczeń emerytalnych i rentowych. Gdyby decyzja o wprowadzeniu nowego systemu emerytalnego nie została podjęta, wówczas w 2020r. wydatki na świadczenia emerytalno-rentowe stanowiłyby aż 22% PKB, natomiast 30 lat później byłoby to już 27% PKB. Ponadto utrzymywanie starego systemu oznaczałoby stały wzrost składki na ubezpieczenie społeczne, która i tak należała do najwyższych w Europie (45%). Zwyżkująca składka to z kolei nieuchronny rozwój szarej strefy. Aby rozwiązać te problemy rząd podjął decyzję o wprowadzeniu innych rozwiązań emerytalnych. Efektem jest funkcjonujący obecnie, trójfilarowy system emerytalny. Konstrukcja obecnego systemuObecnie funkcjonujący system emerytalny składa się z trzech segmentów powszechnie nazywanych filarami. Pierwszy filar tworzy zmodyfikowany, stary system oparty na umowie pokoleniowej (system repatriacyjny). Drugi filar to obowiązkowe, otwarte fundusze emerytalne. Trzeci filar o charakterze dobrowolnym opiera się na pracowniczych programach emerytalnych (tworzonych przez zakład pracy) oraz indywidualnych kontach emerytalnych. I FILARZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
II FILARFUNDUSZE EMERYTALNE
III FILAROSZCZĘDNOŚCI DODATKOWE
obowiązkowy
obowiązkowy
dobrowolny
umowa pokoleniowa
kapitałowy
kapitałowy
zarządzany przez państwo
zarządzany przez instytucje prywatne
zarządzany przez instytucje prywatne
indywidualne konta tworzone przez ZUS
konta indywidualne(możliwośc kontroli przez członków funduszy)
konta indywidualne
(…)
… Finansowego (KNF) powstała 19 września 2006r. na mocy mocy ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym . Jest to organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym. Przejęła ona kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a od 1 stycznia 2008 r. przejęła także kompetencje Komisji Nadzoru Bankowego. Nadzór…
…. Przynależność do tego filaru jest obowiązkowa. Zadaniem funduszy emerytalnych zarządzanych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne jest zbieranie i pomnażanie pieniędzy swoich klientów. Można tu wskazać bardzo ważną kwestię odróżniającą I filar od II-go. W I filarze składki idą na bieżące wypłaty emerytur i rent, natomiast w przypadku II filaru są one inwestowane i pomnażane. Składka wynosi 7,3% podstawy…
… przez członków danego funduszu. Pieniędzmi tymi zarządza organ funduszu - Powszechne Towarzystwo Emerytalne. W związku z prowadzoną przez towarzystwo działalnością pobiera ono następujące opłaty: opłata na pokrycie kosztów administracyjnych związanych z obsługą członków funduszu - jest to określona procentowo prowizja od składki przekazywanej do drugiego filaru pobierana przez PTE. Jej wysokość…
… pobiera opłatę w wysokości nie przekraczającej 0,8% przekazywanej kwoty. Wysokość opłaty pobieranej przez ZUS określana jest coroczenie w ustawie budżetowej. W roku 2008 wynosi ona 0,8% kwoty przekazywanej do otwartego funduszu. Od przekazywanej przez ZUS składki uczestnika OFE Powszechne Towarzystwo Emerytalne pobiera prowizję. Jest to określona w procentach jednorazowa opłata, z reguły zależna od stażu…
… w szereg uprawnień kontrolnych oraz decyzyjnych. Wszystkie Powszechne Towarzystwa Emerytalne oraz zarządzane przez nie fundusze emerytalne musiały uzyskać zezwolenia na rozpoczęcie działalności. Działalność kontrolna KNF obejmuje:
PTE- czy działalność towarzystwa jest zgodna z prawem depozytariusza - czy przechowuje aktywa funduszu zgodnie z prawem agentów transferowych - czy prowadzą rejestr członków…
… całkowicie zabezpieczone, emitowane przez inne podmioty, akcje, prawa poboru, prawa do akcji oraz obligacje zamienne na akcje spółek nnie notowanych na giełdzie ale dopuszczonych do publicznego obrotu (notowanych na regulowanym rynku pozagiełdowym), akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte, obligacje i inne dłużne papiery…
… spółek notowanych na regulowanym rynku giełdowym innych niż narodowe fundusze inwestycyjne
40
3
Akcje spółek notowanych na regulowanym rynku pozagiełdowym oraz inne spółki publiczne nie notowane na regulowanym rynku giełdowym i pozagiełdowym, ale dopuszczone do publicznego obrotu
10
4
Akcje NFI 10
5
Certyfikaty inwestycyjne emitowane przez fundusze inwestycyjne zamknięte oraz mieszane, przy czym lokaty…
… na dopłatę, wówczas towarzystwo będzie musiało dopłacić z pozostałych środków własnych. Depozytariusz Aktywa funduszu emerytalnego przechowuje depozytariusz. Pilnuje on, by aktywa funduszu (pracujące na twoją emeryturę!) były lokowane zgodnie z przepisami. Odpowiada on również za prawidłową wycenę jednostki rozrachunkowej i aktywów netto funduszu.
Depozytariuszem może być np. bank lub Krajowy Depozyt…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)