System dwupartyjny-istota i rodzaje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System dwupartyjny-istota i rodzaje - strona 1

Fragment notatki:

SYSTEMS DWUPARTYJNY - ISTOTA I RODZAJE. PRZYKŁADY. W tym systemie może co prawda działać więcej partii, ale tylko dwie z nich mają realne sznse na zwycięstwo i zdbycie władzy. Zazwyczaj system ten jest chroniony większościową ordynacją wyborczą. Ten system może mieć wpływ na zachowanie elektoratu:
przeciwdziałanie polaryzacji spoleczeństwa. Wyborcy chcąc, aby ich głos nie był stracony, zmuszeni są na oddania głosu na jedną z dwóch wielkich partii. Inne nie mają szans.
uzyskanie przez wyborców poczucia realnego wpływu na to, jaka partia będzie rządziła. Pierwsze współgra z drugim nieprawdaż? Ten system występuje w USA i Wielkiej Brytanii.
Ten system stwarza korzystne przesłanki dla stabilizacji i równoważenia systemu plitycznego.
Margines stanowią w nim parie małe i skrajne. Ten system należy do konkurencyjnych systemów sprawowania władzy, w przciwieństwie do niekonkurencyjnych(realny socjalizm, faszyzm). Podstawowe roztrzygnięcia we wszystkich systemach konkurencyjnych zapadają na zasadzie większości.
System w Usa należy dodatkowo do systemów pragmatycznych czyli takich gdzie walka konkurencyjna między partiamii toczy się nie o ideologie ale konkretne hasla programowe tudzież obsade stanowisk. Ten system jest przeciwieństwem sytemów zideologizowanych.
System partyjny zrównoważony(W. Brytania, USA, RFN) czyli nie wiem wlaściwie jaki. Wiem jedno charakterystyczna jest tu tendencja do regularnej zmiany rządów. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz