Symbolizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1547
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Symbolizm - strona 1

Fragment notatki:

Symbolizm - kierunek poetycki i w sztukach plastycznych, powstały we Francji i Belgii w drugiej połowie XIX wieku, jako reakcja na naturalizm. W poezji symboliści dążyli do wywołania nastroju nie poprzez efekty malarskie, jak parnasiści, ale poprzez rytm i muzykę wiersza. Po raz pierwszy nazwa symbolizm pojawiła się w 1886 r. w tytule manifestu programowego młodych poetów francuskich. Opublikował go w 1886 roku paryski dziennik "Le Figaro". Tytuł manifestu: "Las simbolisme".
Nazwa bardzo szybko rozpowszechniła się w całej Europie. Z Francji do Belgii, Niemiec, Skandynawii oraz Polski. Goraczm zwolennikiem symbolizmu w Polsce był Zenon Przesmycki ("Miriam").
Symbolizm stał się ważnym składnikiem nowatorskich poszukiwań estetycznopoetyckich. Głównym patronem idei został Ch. Baudelaire (1821-1867). Po 1900 roku w obliczu kryzysu wartości symbolicznych powstają liczne szkoły, manifesty i programy:
Naturyzm
Impulsjonizm
Humanizm
Dramatyzm
Unanimizm
Syntetyzm
Integralizm
Programy te pragnąc przezwyciężyć symbolizm , kierowały swoją uwagę ku rzeczywistości, realiom dnia codziennego i życiu zwyczajnych ludzi.
Estetyka i poetyka symbolizmu była sumą rozmaitych poglądów, przeświadczeń i teorii formowanych także na podstawie obserwacji praktyki twórczej mistrzów - wielkich poprzedników. Największym wynalazkiem symbolistycznym stała się teoria tzw. Wiersza wolnego - vers libre. Według nich wiersz to możliwie najkrótszy fragment wyrażający zatrzymanie głosu bądź dźwięków, które zależą od skali głosu, oddechów , wzruszenia.
DOKOŃCZYĆ SYMBOLIZMEM ROSYJSKIM

(…)

…). Po 1900 roku w obliczu kryzysu wartości symbolicznych powstają liczne szkoły, manifesty i programy:
Naturyzm
Impulsjonizm
Humanizm
Dramatyzm
Unanimizm
Syntetyzm
Integralizm
Programy te pragnąc przezwyciężyć symbolizm , kierowały swoją uwagę ku rzeczywistości, realiom dnia codziennego i życiu zwyczajnych ludzi.
Estetyka i poetyka symbolizmu była sumą rozmaitych poglądów, przeświadczeń i teorii formowanych…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

hauser1809 napisał(a):

2016-02-01 21:13:49

za malo niestety