Świetliki kopułkowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Świetliki kopułkowe - wykład - strona 1 Świetliki kopułkowe - wykład - strona 2 Świetliki kopułkowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Świetliki kopułkowe
Świetliki kopułkowe, pokazane na rys. 3.33, mają rzuty kwadratowe, pro­stokątne lub okrągłe. Są one o konstrukcji pojedynczej (jednopowłokowe — rys. 3.33b i e) lub podwójnej (dwupowłokowe — rys. 3.33c i f). W zależności od konstrukcji krótsze boki świetlików prostokątnych mają maksymalnie 3,0 m, średnica zaś świetlików okrągłych wynosi maksymalnie 5,0 m.
Producenci oferują odpowiednie podstawy (ramy) takich świetlików do za­mocowania ich w połaci dachowej (rys. 3.35e oraz 3.4). Są one dostosowane do kształtów płyt fałdowych pokrycia dachowego. W ustroju nośnym dachu (np. płatwi) zazwyczaj mocuje się je, wykorzystując dodatkową konstrukcję wsporczą w postaci belek-wymianów (rys. 3.34 - elementy 2).
Sposób zamocowania świetlika kopułkowego w połaci dachu hali ocieplo­nej pokazano na rys. 3.35. Podstawa świetlika 2 musi mieć zapewnione liniowe oparcie. W związku z tym należało zastosować belki-wymiany 3. Świetlik ko-pułkowy 1 jest mocowany do podstawy świetlika 2 na śruby 9.
Na rysunku 3.36 pokazano świetliki trójkątny i szedowy. Mogą one być wyko­nane z wypełnieniem (oszkleniem) szybami zespolonymi lub z tworzywa sztucz­nego. Są produkowane o rozpiętości do 6,0 m, w wersjach z oknami (klapami wentylacyjnymi) lub jako nieotwierane. Najczęściej ich konstrukcję nośną wyko­nuje się z kształtowników aluminiowych, natomiast jako wypełnienie stosuje się szkło akrylowe, poliwęglan kanalikowy lub lity.
Pasmowe świetliki (rys. 3.37a) są oferowane jako nieotwierane lub otwierane z klapami oddymiającymi i wentylacyjnymi. Maksymalna szerokość takich świe­tlików wynosi do 6,0 m. Podobną konstrukcję mają świetliki piramidowe o pod­stawie kwadratowej (rys. 3.37b — maksymalna rozpiętość 6,0 m) i ośmiokątnej (rys. 3.37c — maksymalna rozpiętość 8,0 m). Świetliki pokazane na rys. 3.37 wy­pełnia się płytami z poliwęglanu kanalikowego, szkła akrylowego lub poliwęglanu litego mocowanymi do stalowych (odpowiednio zabezpieczonych antykorozyjnie) lub aluminiowych żeber tworzących ustrój nośny świetlika.
Bardzo często omawiane typy świetlików (rys. 3.36 i 3.37) łączą funkcję da­chowego doświetlenia obiektu z systemem oddymiania i odprowadzania wysokiej temperatury w czasie pożaru. Wówczas do podstawy świetlików są mocowane mechanizmy sterujące otwieraniem klap dymowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz