To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Światowi wynalazcy w dziedzinie Informatyki i Telekomunikacji 1794 Claude Chappe - telegraf semaforowy.
1832 Szyling - igła magnetyczna. 1836 Cooke i Wheatsone - ulepszona wersja telegrafu.
1791-1872 Samuel F.B. Morse - amerykański malarz i wynalazca. W latach 1837-1840 skonstruował telegraf elektromagnetyczny i opracował dlań specjalny alfabet telegraficzny złożony z kombinacji kropek i kresek. 1844 pierwsza linia telegraficzna , wysłano tekst “Co stworzył Bóg?".
1791-1867 Michael Faraday - wyniki prac uogólnione i matematycznie opracowane przez Maxwella - naukowa podstawa transmisji danych. Jeden z najwybitniejszych angielskich uczonych XIX wieku. Michael Faraday urodził się w 1791 r. w Newington, w Anglii, pochodził z biednej rodziny. To Faraday wprowadził do fizyki tak ważne pojęcia, jak linie siły pola magnetycznego i linie siły pola elektrycznego. Faraday odkrył również, że płaszczyzna polaryzacji światła przechodzącego przez pole magnetyczne ulega zmianie. Odkrycie to miało duże znaczenie, ponieważ był to pierwszy sygnał, że istnieje związek między światłem a magnetyzmem.
1768-1830 Jean Batiste Joseph Fourier 1807 wprowadzenie szergu Fouriera. Doprowadziło to do przewrotu w matematyce i wprowadzenia wielu nowych teorii. Po poprawkach i przeróbkach praca ukazała się w postaci książkowej 15 lat później, w 1822r. Dziś szereg Fouriera ma wielkie znaczenie między innymi w fizyce, teorii drgań, przetwarzaniu sygnałów, obrazów (kompresja jpeg), a nawet w muzyce(kompresja mp3).
1831-1879 James Clerk Maxwell - Wybitny szkocki fizyk. Na gruncie rozważań teoretycznych Maxwell wyciągnął wniosek (1865 r.), że światło jest falą elektromagnetyczną; jest to jedno z najwspanialszych uogólnień fizyki, pozwalające objąć jedną teorią zjawiska świetlne i elektromagnetyczne.
1845-1903 Jean Maurice Émile Baudot - W roku 1874 skonstruował ulepszony drukujący aparat telegraficzny bodot. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki szybkości modulacji sygnałów - bod.
1847-1922 Alexander Graham Bell - fizyk i fizjolog amerykański, z pochodzenia Szkot. Profesor uniwersytetu w Bostonie. W roku 1876 wynalazł telefon, 1877 uzyskał patent na membranę. Pracował nad budową sondy telefonicznej do celów chirurgicznych i urządzenia pozwalającego wykrywać obecność kawałków metalu w ranach. Podstawowe dzieło: The Mechanism of Speech (1886) - praca dotycząca sposobu zapisywania odtwarzania mowy. Datę pierwszego przekazu telekomunikacyjnego (10 marca 1876 r.), w którym przesłano historyczne zdanie (“Watson, proszę przyjść tutaj, pilnie Pana potrzebuję”) wypowiedziane przez Alexandra Grahama Bella, do tej pory traktuje się jako
(…)
… radia przypisuje się komu innemu, dopiero zastosowanie jego teorii umożliwiło rzeczywisty rozwój radiofonii i telewizji na świecie. Nikola Tesla był m.in. twórcą pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą bezprzewodową. Był autorem 112 patentów, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to silnik prądu zmiennego, prądnica prądu zmiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli (cewka wysokonapięciowa) i świetlówka.
1947 J.Bardeen, W.Brattain - pierwszy tranzystor bipolarny, początek epoki komunikacji półprzewodnikowej.
1916 - 2001 Claude Elwood Shannon - matematyk i inżynier amerykański. Jeden z twórców teorii informacji. Opracował metodę ilościowego wyrażania informacji (1948). Członek Narodowej Akademii Nauk…
… 1895-1897 skonstruował radio, wynalazł antenę. Rozpoczął nawiązywanie łączności radiowej (1899 - przez kanał La Manche, 1901 -przez Ocean Atlantycki). Uhonorowany w 1909 (wraz z K.F. Braunem) Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Marconi w swych pierwszych próbach używał fal elektromagnetycznych o długości ok. 1m, kierując się analogią między falami elektrycznymi a światłem. Zastosowanie praktyczne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)