Świat mykeńskich pałaców

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Świat mykeńskich pałaców - strona 1

Fragment notatki:

Świat mykeńskich pałaców
Pismo linearne B to pismo sylabiczne uzupełnione o znaki specjalne dla liczb, jednostek wagi, objętości oraz pojedyncze znaki przedstawiające konkretne przedmioty, rośliny czy produkty.
Pismo zostało odczytane w 1952 roku przez Michaela Ventrisa i Johna Chadwicka. Udowodniono, że służyło do zapisywania języka greckiego. Pismo linearne B zachowało się na tabliczkach glinianych oraz w inskrypcjach na dzbanach. W XIII wieku pne pismo wykorzystano w administracji.
Dokumentowano obieg towarów, zwierząt hodowlanych, spisywano zawartość magazynów. Dokumenty spisane pismem linearnym B nic nie mówią o polityce, wojnach czy pałacowych intrygach. Opisują codzienne życie urzędników dotyczące bieżących spraw. Po upływie roku zapisy traciły aktualność a tabliczki niszczono. Z dokumentów można poznać pozycję społeczną osób np. tytuł:
Pan lub król
Rzemieślnik
Wojewoda
Sługa lub niewolnik
Nie wiemy jakie były ich kompetencje ani zależności między nimi. Działalność pałaców przypomina dobrze zorganizowane i wyspecjalizowane gospodarstwa. Można je porównać do gospodarstw średniowiecznych klasztorów. W tekstach nie ma śladu istnienia politycznych więzi pomiędzy poszczególnymi pałacami.
Zachowały się dwa duże archiwa dokumentów na tabliczkach glinianych: Knossos i Pylos.
Pałac w Knossos - hodowla owiec oraz produkcja wełny.
Tabliczki opisują: Wielkość stada
Wymieniają osoby za nie odpowiedzialne
Imiona kobiet wyrabiające tkaniny
Zapłata dla robotników w produktach rolnych
Pałąc w Pylos- produkcja lnu, wyrabianie płótna, produkcja oliwy
Tabliczki opisują:
Zapłata dla robotników w produktach rolnych.
Przypuszcza się, że część pałacowej produkcji przeznaczono na wymianę. Np. oliwa z Krety rozlewana do dzbanów i zaopatrzonych w inskrypcję. Takie dzbany znajdowano w całym rejonie Morza Egejskiego.
W tekstach z Knossos pojawiają się imiona bóstw czczonych przez Greków: Posejdon, Atena, Zeus.
Dokumenty mówią o darach przekazywanych przez pałacowych urzędników i osoby prywatne do sanktuariów ( miód, zioła, oliwa, sery, wino).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz