Suma ubezpieczeniowa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Suma ubezpieczeniowa - wykład - strona 1

Fragment notatki:

SUMA UBEZPIECZENIOWA:
stanowi podstawę do obliczenia składki ubezpieczeniowej,
stanowi górną granicę odszkodowań,
stanowi górną granicę odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń.
Najczęściej suma ubezpieczeniowa jest wielkością stałą. Wielkością zmienną jest w niektórych ubezpieczeniach na życie. Suma ubezpieczenia może być konsumowana przez odszkodowanie.
SUMĘ UBEZPIECZENIOWĄ USTALA SIĘ NA PODSTAWIE:
oceny aktualnej wartości ubezpieczonego majątku - w przypadku ubezpieczeń majątkowych,
oceny przybliżonej wartości przyszłych potrzeb majątkowych jakie mogą powstać w wyniku wypadku ubezpieczeniowego - w przypadku ubezpieczeń osobowych.
W praktyce na wysokość sumy ubezpieczeniowej wpływają możliwości płatnicze ubezpieczającego ponieważ wysokość składki jest wprost proporcjonalna do wysokości sumy ubezpieczeniowej.
ODSZKODOWANIE - suma pieniężna, którą ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić ubezpieczonemu, uposażonemu bądź uprawnionej osobie trzeciej w razie powstania szkody losowej na pokrycie uszczerbków w ubezpieczonym majątku.
ŚWIADCZENIE - suma jaką ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić z tytułu ubezpieczenia osobowego gdy nastąpi wypadek ubezpieczeniowy.
W przypadku ubezpieczeń majątkowych stosuje się regres w stosunku do sprawcy szkody uregulowany w art. 828 KC. W przypadku świadczenia( ubezp. osobowych) regres zwykle nie występuje. W przepisach prawnych występuje zakaz kumulacji odszkodowań art. 824 pkt 1 KC, natomiast następuje dopuszczalność kumulacji świadczeń w ubezpieczeniach osobowych.
Nawiązanie stosunku ubezpieczeniowego ma odzwierciedlenie w umowie ubezpieczenia.
Z odszkodowaniem mamy do czynienia przy ubezpieczeniach majątkowych, a ze świadczeniami przy ubezpieczeniach osobowych. Zarówno odszkodowania jak i świadczenia mają charakter uwarunkowany. Ich pojawienie się warunkuje zajście wypadku ubezpieczeniowego. Odszkodowanie nie może być wyższe od sumy ubezpieczeniowej. Natomiast świadczenie może być nawet 4-kotnie większe.
UMOWA UBEZPIECZENIA - umowa, przez którą Zakład Ubezpieczeń zobowiązuje się - w razie nastąpienia przewidzianego w niej zdarzenia (wypadku ubezpieczeniowego) - zapłacić określone odszkodowanie albo umówioną sumę pieniężną, rentę albo inne świadczenie, natomiast ubezpieczający zobowiązuje się do zapłacenia składki ubezpieczeniowej. Przy umowie ubezpieczeniowej trzeba wymieć strony umowy, a także obowiązki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz