sulfonamidy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1428
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
sulfonamidy - strona 1 sulfonamidy - strona 2 sulfonamidy - strona 3

Fragment notatki:


Sulfonamidy Sulfacarbamide tabl.: (0,5 g) 20 szt.
Działanie
Sulfonamid o krótkotrwałym działaniu bakteriostatycznym. Dzięki obecności grupy mocznikowej w cząsteczce charakteryzuje się małą toksycznością. Zaburza syntezę kwasów nukleinowych bakterii w wyniku hamowania przemiany kwasu p-aminobenzoesowego w kwas foliowy. Działa głównie na bakterie Gram-ujemne (zwłaszcza Escherichia coli), słabiej na Gram-dodatnie. Szybko się wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając jednak małe stężenie we krwi. T0,5 wynosi około 3 h. Jest w niewielkim stopniu metabolizowany w wątrobie do pochodnych acetylowanych. Sulfakarbamid jest szybko wydalany z moczem, głównie w postaci nie zmienionej. Osiąga w moczu 4-7 razy większe stężenia niż we krwi. Wskazania
Zakażenia dróg moczowych, osłona zabiegów urologicznych.
Dawkowanie
Dorośli doustnie 1 g 3-4 razy dziennie; w ciężkich stanach 2 g co 6 h. Po uzyskaniu poprawy podaje się 0,5 g 3-4 razy dziennie jeszcze przez 2-3 dni. Dzieci doustnie 60 mg/kg m.c./dobę w 4 dawkach. Uwaga. Wysypka skórna jest wskazaniem do odstawienia preparatu. Podczas leczenia należy unikać nasłonecznienia oraz pić dużo płynów, aby zapobiec krystalizacji.
Sulfacetamide sodium krople do oczu: (10,0%) 12 pojemników jednorazowych 0,5 ml
Działanie
Sulfonamid o miejscowym działaniu bakteriostatycznym, głównie wobec bakterii Gram-dodatnich. Postać leku w plastykowych pojemnikach do jednorazowego użytku gwarantuje jego jałowość. Wskazania
Ostre, podostre i przewlekłe bakteryjne zapalenie spojówek i rogówki, brzegów powiek, przedniego odcinka błony naczyniowej gałki ocznej i dróg łzowych. Zapobiegawczo po urazach i oparzeniach gałki ocznej.
Dawkowanie
1-2 krople do worka spojówkowego 6-8 razy dziennie przez 7-10 dni.
Sulfadiazine silver krem: (1,0 g/100 g) 50 g; SL 50 g krem: (1,0 g/100 g) 250 g; SL 50 g
Działanie
Lek do stosowania miejscowego. Sulfadiazyna działa słabo bakteriostatycznie na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, m. in. na Pseudomonas, Proteus, Escherichia coli, Klebsiella, Staphylococcus. Działa też przeciwgrzybiczo, szczególnie na Candida albicans i przeciwpierwotniakowo - Toxoplasma gondii. Przenika przez obumarłe tkanki i wysięki. W ranach ulega powolnej dysocjacji. Jon srebrowy hamuje wzrost i podział bakterii przez wiązanie się z kwasem DNA. Sulfadiazyna hamuje rozwój bakterii przez wpływ na syntezę kwasów nukleinowych. Podwójny mechanizm działania soli srebrowej sulfadiazyny zabezpiecza przed powstawaniem szczepów opornych. Podłoże hydrofilowe zapewnia działanie kojące.

(…)

… wiąże się z białkami osocza w 45%, a sulfametoksazol - w 66%. Kotrimoksazol szybko przenika do tkanek i płynów ustrojowych, m.in. do płuc, migdałków podniebiennych, gruczołu krokowego, płynu mózgowo-rdzeniowego, nerek. Przenika także przez łożysko i do mleka matki. Oba składniki preparatu są metabolizowane w wątrobie (sulfametoksazol w większym stopniu) i wydalane głównie z moczem, zarówno w postaci nie zmienionej jak i nieaktywnych metabolitów. Wskazania
Ostre i przewlekłe zakażenia nerek i dróg moczowo-płciowych (m.in. zapalenie gruczołu krokowego) oraz profilaktyka zakażeń nawracających. Ponadto ostre zakażenia dróg oddechowych (głównie zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie ucha środkowego oraz leczenie i profilaktyka pneumocystozowego zapalenia płuc, zwłaszcza u pacjentów ze zmniejszoną odpornością), zakażenia przewodu pokarmowego wywołane wrażliwymi szczepami Salmonella sp. (dur brzuszny, paradury) i układowe salmonelozy, zakażenia pałeczkami Shigella, biegunka podróżnych, ropnie skóry, bruceloza, toksoplazmoza.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. doustnie 960 mg co 12 h (5-14 dni); w ciężkich zakażeniach 1,44 g co 12 h. W pneumocystozowym zapaleniu płuc 120 mg/kg m.c. na dobę w 4 dawkach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz