Beta lektamy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Beta lektamy - strona 1 Beta lektamy - strona 2 Beta lektamy - strona 3

Fragment notatki:


Cefalosporyny Pierwsza generacja Cefadroxil kaps.: (0,5 g) 12 szt.; SL 12 szt. kaps.: (0,5 g) 20 szt.; SL 12 szt. tabl. powl.: (1,0 g) 12 szt.; SL 12 szt. tabl. powl.: (1,0 g) 20 szt.; SL 12 szt. granulat do przyg. zawiesiny: (0,125 g/5 ml) flakon 60 ml granulat do przyg. zawiesiny: (0,125 g/5 ml) flakon 100 ml granulat do przyg. zawiesiny: (0,25 g/5 ml) flakon 60 ml granulat do przyg. zawiesiny: (0,25 g/5 ml) flakon 100 ml granulat do przyg. zawiesiny: (0,5 g/5 ml) flakon 60 ml granulat do przyg. zawiesiny: (0,5 g/5 ml) flakon 100 ml
Działanie
Antybiotyk b-laktamowy, cefalosporyna I generacji do podawania doustnego. Działa bakteriobójczo na Streptococcus spp., Staphylococcus spp. (z wyjątkiem szczepów opornych na meticylinę; ponadto wykazuje zmienną aktywność wobec szczepów wytwarzających b-laktamazę), Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella spp., Moraxella catarrhalis oraz niektóre bakterie beztlenowe. Niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego; obecność pokarmu nie wpływa na jego wchłanianie. Wiązanie z białkami osocza wynosi 15-20%. T0,5 we krwi wynosi 1,2-1,5 h. Stężenia terapeutyczne w tkankach utrzymują się 8-12 h. Przenika m.in. do migdałków podniebiennych, płuc, kości, żółci, przez łożysko i do mleka matki. Nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jest wydalany się z moczem w postaci nie zmienionej (w 90%), utrzymując w nim bardzo długo stężenia terapeutyczne (po podaniu dawki 1,0 g stężenia przekraczające MIC utrzymują się przez 20-22 h). Wskazania
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zwłaszcza paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych), niepowikłane zakażenia dróg moczowych, gronkowcowe i paciorkowcowe zakażenia skóry i tkanek miękkich. Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cefalosporyny. Okres karmienia piersią. Ostrożnie podawać pacjentom z nadwrażliwością na penicyliny, niewydolnością nerek, przebytymi chorobami przewodu pokarmowego (zwłaszcza zapaleniem okrężnicy) oraz w ciąży.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci o m.c. powyżej 40 kg doustnie zazwyczaj 1-2 g/24 h w 1-2 dawkach przez 7-10 dni (w razie potrzeby dawkę można zwiększyć). W paciorkowcowym zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych 1 g dziennie w 1-2 dawkach przez co najmniej 10 dni; w zakażeniach układu moczowego 1 g co 12 h przez 7-10 dni; w zakażeniach kości i stawów 1 g co 6 h przez 3-5 tyg. Dzieci o m.c. do 30 kg zazwyczaj 25-50 mg/kg m.c./24 h w 1-2 dawkach (maksymalnie 100 mg/kg m.c./24 h); dzieci o m.c. 30-40 kg 1 g raz dziennie lub 500 mg co 12 h. W paciorkowcowym zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych: 30 mg/kg m.c./24 h w 1-2 dawkach; w zakażeniu kości i stawów: od 50 mg/kg m.c./24 h w 2-4 dawkach. Uwaga. W niewydolności nerek pacjentom z klirensem kreatyniny 40-80 ml/min podaje się nie zmienioną dawkę co 12 h; przy klirensie 20-40 ml/min - co 24 h; a przy klirensie poniżej 20 ml/min - co 48 h.


(…)

…/5 ml) flakon 60 ml
Działanie
Antybiotyk b-laktamowy, cefalosporyna II generacji do podawania doustnego. Działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie, głównie na Streptococcus spp. i Staphylococcus spp. (z wyjątkiem szczepów opornych na meticylinę). Działa także na bakterie Gram-ujemne, m.in. Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis (łącznie ze szczepami wytwarzającymi b-laktamazy…
… biosyntezy ściany komórkowej bakterii. Działa silnie bakteriobójczo na bakterie Gram-ujemne, m.in. Klebsiella spp. (także K. pneumoniae i K. oxytoca), Escherichia coli, Proteus mirabilis, indolo-dodatnie szczepy Proteus vulgaris, Salmonella spp., Shigella spp., Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis. Spośród bakterii Gram-dodatnich najsilniej działa na Streptococcus pyogenes. Zmienną wrażliwość…
… jelita i wątrobie do postaci aktywnej - cefetametu. Działanie bakteriobójcze jest wynikiem hamowania syntezy ściany komórkowej bakterii. Cefetamet działa silnie na bakterie Gram-ujemne, zwłaszcza większość pałeczek Enterobacteriaceae (m.in. Klebsiella spp., Proteus mirabilis i P. vulgaris, Salmonella spp., Shigella spp., Escherichia coli), Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Neisseria spp…
… z liof. inj.: (2,0 g) 1 fiolka z liof.
Działanie
Antybiotyk b-laktamowy, cefalosporyna IV generacji o wyjątkowej oporności na działanie b-laktamaz i szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Działa silnie bakteriobójczo na bakterie Gram-ujemne (m.in. Enterobacter spp., Serratia spp., Citrobacter spp., Escherichia coli, Klebsiella spp., Acinetobacter calcoaceticus, Proteus spp., Pseudomonas…
….
Dawkowanie
Dorośli domięśniowo lub dożylnie 0,5-1 g co 8-12 h. W zapaleniu wsierdzia i innych ciężkich zakażeniach 1-2 g co 6 h; w zapaleniu płuc 0,5 g co 12 h; w niepowikłanych zakażeniach dróg moczowych 1 g co 12 h; profilaktycznie 1-2 g przed zabiegiem chirurgicznym oraz co 8-12 h w ciągu 24 h od jego zakończenia (lub 3-5 dni w kardiochirurgii). Dzieci od 2 m.ż. dożylnie 25-50 mg/kg m.c. na 24 h w 3-4…
…. doustnie 0,25 g co 8 h, w cięższych przypadkach zapalenia płuc lub w zakażeniach wywołanych przez mniej wrażliwe bakterie 0,5 g co 8 h (nie przekraczać dobowej dawki dla dorosłych - 4 g); w rzeżączce jednorazowo 3 g + 1 g probenecydu. Dzieci doustnie od 2 m.ż. 20 mg/kg m.c. na 24 h w 3 dawkach; tj. zazwyczaj 2-6 r.ż. 0,125 g co 8 h. W zapaleniu ucha środkowego i cięższych przypadkach 40 mg/kg m.c. na 24 h…
… zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc), zakażenia skóry i tkanek miękkich, niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych (m.in. ostre zapalenie pęcherza moczowego).
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. doustnie: w zapaleniu płuc i oskrzeli 500 mg co 12 h, w zapaleniu zatok 250-500 mg co 12 h; w zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych, zakażeniach skóry…
…. Wiązanie z białkami osocza wynosi poniżej 19%. T0,5 we krwi wynosi 2 h. Cefepim szybko przenika do tkanek i płynów ustrojowych, osiągając stężenia terapeutyczne m.in. w moczu, żółci i pęcherzyku żółciowym, płynie otrzewnowym, błonie śluzowej oskrzeli, gruczole krokowym. Jest metabolizowany w niewielkim stopniu w wątrobie oraz wydalany z moczem, głównie w postaci nie zmienionej (85%) oraz jako metabolity…
…, promienica, tężec i inne zakażenia wywołane przez Clostridium spp. (z wyjątkiem C. difficile), błonica, listerioza, zapalenie wsierdzia (wywołane przez Erysipelothrix insidiosa, Neisseria meningitidis i N. gonorrhoeae), fuzospirochetoza, posocznica i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (w tym wywołane przez N. meningitidis), rzeżączkowe zapalenie stawów, kiła (włącznie z kiłą wrodzoną).
Dawkowanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz