Style: dorycki, joński, korynki - charakterystyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 2800
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Style: dorycki, joński, korynki - charakterystyka - strona 1 Style: dorycki, joński, korynki - charakterystyka - strona 2

Fragment notatki:

STYL DORYCKI (Sparta)
Praojczyzną Dorów był kraj, gdzie było dużo drzew. Tryglif w porządku doryckim jest pamiątką po belce stropowej drewnianych domów (tryglif: try = trzy, glif = nacięcia). W świątyniach nie ma on znaczenia architektonicznego, jest ozdobą. Między tryglifami znajdują się metopy. Metopy są gładkie lub rzeźbione w stylu doryckim. Tryglify i metopy to elementy fryzu. Poniżej fryzu znajduje się architraw , a powyżej fryzu mieści się gzyms (te trzy elementy tworzą belkowanie). Ponad belkowaniem znajduje się fronton z tympanonem - trójkątem wypełnionym rzeźbami. Świątynia dorycka stoi na podeście trójstopniowym zwanym stylobatem . Gdyby stylobat był płaski wydawałoby nam się, że jest wklęsły. W świątyniach greckich zewnętrzne kolumny są lekko nachylone do środka (by wydawały się proste). Styl dorycki jest toporny, surowy. W stylu doryckim kolumny są grube (najgrubsze na 1/3 wysokości - entaza ). Im starsza jest świątynia dorycka, tym odległości między kolumnami są większe i grubsze są kolumny. Kanelury - są to pionowe rowki w trzonie kolumny. W stylu doryckim nie ma bazy . Kolumny stoją bezpośrednio na stylobacie . Kapitel jest to głowica kolumny. Składa się on z: abakusa (na górze) i echinusa (na dole).
STYL JOŃSKI (Ateny)
To, że kraj jest joński etnicznie nie znaczy, że wszystkie świątynie tam są jońskie (np. Partenon jest dorycki). W stylu jońskim trzon jest bardziej smukły i nie można się skaleczyć o żłobkowania. Głowica nie jest prosta - posiada charakterystyczną wolutę (ślimacznicę). Architraw jest gładki i składa się z 3 stopni, fryz jest gładki albo pokryty płaskorzeźbą.
STYL KORYNCKI
Jest taki sam jak joński, różni się tylko kapitelem.
Pallas Atena w Partenonie została zniszczona. Wykonana była z kości słoniowej i złota przez Fidiasza, ubrana była w pelops tkany przez dziewice.
Świątynia Posejdona (Pestum Posejdonia) - jest to najstarsza znana świątynia dorycka w „Wielkiej Grecji” czyli w pd. Italii. Jest stara więc ma grube filary. Świątynie greckie dziś są białe, ale kiedyś były malowane (kolorowe). Farba nie przetrwała do obecnych czasów.
Świątynie greckie są:
- prostokątne
- okrągłe (inspiracja dla twórców renesansu)
Mogą mieć kolumny z przodu, z każdej strony lub z dwóch stron.
U stóp Olimpu powstaje miasto Olimpia. W Olimpii jest krąg święty - TEMENOS. Znajduje się tu Świątynia Zeusa Olimpijskiego . W świątyni tej znajdowała się niegdyś rzeźba Zeusa Olimpijskiego dłuta Fidiasza uznawana za jeden z 7 cudów świata. Filipejon - świątynia ufundowana przez Filipa Macedońskiego.
Co 4 lata organizowane były Igrzyska Olimpjiskie (zawody sportowe na cześć Zeusa). Pierwsze Igrzyska odbyły się w 776 r.p.n.e. Nagrodą igrzysk był laur. Ponadto, każdy zwycięzca zawodów miał prawo wystawić sobie własny pomnik. Odbywały się też konkursy śpiewackie - zwycięzca dostawał trójnóg z brązu. Istnieje nawet ulica Trójnogów w Atenach. W 394 roku cesarz zlikwidował olimpiady jako zwyczaj pogański.


(…)

…. W teatrach tych panowała bardzo dobra akustyka. Teatry greckie mieściły 40 000 osób!
MILET (miasto na zach. wyb. dzisiejszej Turcji)
Miasto to zostało zaprojektowane. Mieściło ok. 100 tys. mieszkańców. Hipodamos dostał propozycję zaprojektowania tego miasta po zniszczeniu. Teren pociął na kwartały zabudowy (prostokąty o wymiarach 30 x 50m). Drogi przecinały się pod kątem prostym. Domki atrialne. Miasto…
…. Istnieje nawet ulica Trójnogów w Atenach. W 394 roku cesarz zlikwidował olimpiady jako zwyczaj pogański.
Fidiasz - „Michał Anioł starożytności”
W Atenach znaleziono pozostałości pracowni Fidiasza, kubek gliniany.
Apollo mieszkał na wzgórzu Parnas, u podnóża krąg TENEMOS poświęcony Apollinowi. Miejscowość Delfy znajduje się pod górą Parnas. Znajduje się tu teatr, święta droga, przy świątyni mieszkała…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz