Porządek grecki i greckie kolonie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Porządek grecki i greckie kolonie - strona 1 Porządek grecki i greckie kolonie - strona 2 Porządek grecki i greckie kolonie - strona 3

Fragment notatki:

Świątynia Deir el Bahari Dom Uwielbienia Deir el Bahari poświęcony został Hatszepsut. Do przepięknie usytuowanej w „zakątku ciszy” świątyni prowadzą trzy aleje sfinxów. Godne podziwu są też tarasy otaczające monumentalną budowlę, która została odremontowana w 1906 roku w celu zachowania wszystkich ważnych relikwii związanych z Hatszepsut. Ściany świątyni ozdobione są rzeźbami Ozyrysa i scenami rodzajowymi z czasów Hatszepsut.
Świątynia Narmuthis W tej chwili ulokowana w Fayoum świątynia jest całkowicie rozkopana. Zbudowana przez Amanemheta III, strzeżona przez sfinksy i kamienne lwy świątynia poświęcona jest Sobekowi, Ernutetowi i Horusowi. Jej ściany ozdobione są malowidłami przedstawiającymi życie Amanemheta III i IV.
Kreta (Grecja) Powstaje tu pierwsza cywilizacja, która bardzo szybko doszła do dużego bogactwa - cywilizacja kreteńska. Miasto Knossos przypominało labirynt; bardzo nieregularny rozkład uliczek. Miasta nie miały murów obronnych.
Kolumny u dołu węższe a u góry szersze.
W ok. 1100 r. p.n.e. na Kretę najeżdżają obce ludy: Dorowie, Jonowie
Na północ od Krety była wyspa wulkaniczna Tera, na której wybuchnął wulkan i fale sejsmiczne spowodowane wybuchem pobudziły fale wodne które zalały Kretę.
W 470 r. p.n.e. nastąpił koniec wojen perskich. Od tego roku nastąpił „OKRES KLASYCZNY”, okres rozwoju. Trwa to do roku 323 r. p.n.e.
W 323 r. p.n.e. - początek „OKRESU HELLENISTYCZNEGO” w czasie, którego Grecy porozchodzili się po całym świecie, np. do Indii. Okres trwa od 146 r. p.n.e., wtedy Grecja staje się częścią Rzymu.
Ateny - Akropol Akropol:
Nike
Pinakoteka
Partenon ( stylu doryckim, Świątynia Ateny dziewicy)
Propyleje
Erchtejon (kariatydy) - Wierzyli, że tam stał pałac króla Kerkopsa, oraz bożka Erechteusza, który miał postać węża.
Teatr Dionizosa - Grecy byli twórcami teatrów. Teatr ten ma ok. 2,5 tys. lat. Były ku czci boga Dionizosa, boga wina. Na ołtarzu zabijali kozła ofiarnego. Wokół tańczą ludzie, którzy proszą o nie zabijanie kozła. I tak powstał teatr.
Porządek Grecki Styl dorycki - (kolumny nie miały żadnych barw, wyrasta ze stylobatu wyglądały ciężko, wysokość równa od 4 do 6 średnicom, trzon zdobiły kanelury - rowki, dolna średnica kolumny większa od górnej) Trzon kolumny lekko zwężał się ku górze, a w około jednej trzeciej wysokości był lekko wybrzuszony ( entasis ). Głowica czyli kapitel rozpoczyna potężny, płaski echinus pozbawiony ozdób. Na echinusie leży abakus (kwadratowa płyta). Na Abakusie wspiera się belkowanie (architraw, fryz, gzyms). Na architrawie doryckim nie było żadnych ozdób. Dopiero na fryzie były ozdoby (

(…)

… rozwartokątnego. Ten trójkąt to fronton. Tympanon to pole środkowe między tymi dwoma frontami. Porządek dorycki dominował w Grecji właściwej.
Kolumna dorycka z belkowaniem: a. abakus (inaczej plintus) b. echinus c. trzon z kanelurami d. anuli
e. scamillus f. architraw (epistyl) g. metopa h. tryglif i. geison (gzyms wieńczący
W greckich koloniach wykształcił się styl joński (dominował w Azji mniejszej). Cechy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz