Struktury operacyjne- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Struktury operacyjne- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Struktury operacyjne
a) komórki planistyczne Europejski system planowania i prowadzenia operacji wojskowych w ramach WPBiO dzieli się na dwie fazy: polityczno-strategiczną i operacyjną. Ten sztuczny podział jest efektem braku porozumienia politycznego krajów członkowskich w sprawie ustanowienia stałego organu zajmującego się planowaniem operacyjnym. Poziom strategiczno-polityczny
Polega na analizie skutków celów politycznych, pożądanych stanów końcowych, samoograniczeń, ograniczeń zewnętrznych i zasobów potrzebnych do przeprowadzenia danej operacji.
Stałą instytucją planowania strategicznego jest Sztab Wojskowy (European Union Military Staff) i od niedawna Dyrekcja ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania (Crisis Management Planning Directorate, CMPD). Poziom operacyjny.
Przełożenie celów strategiczno-politycznych na szczegółowe cele wojskowe. Ta funkcja pomostowa jest realizowana przez Operacyjną kwaterę główną (OHQ), która jest odpowiedzialna za stworzenie planu operacyjnego (OPLAN) oraz fazę prowadzenia operacji tj. dowodzenie i kierowanie. Z powodów politycznych brak stałej kwatery głównej i strategicznego poziomu dowodzenia.
Struktury planowania operacyjnego lub kwatera główna są formowane ad hoc do celów konkretnej operacji i po jej zakończeniu rozwiązywane. Powoływana jest ona poprzez :
- odwołanie się do porozumienia Berlin + (dostęp do dowodzenia NATO)
- odwołanie się do ramowej ścieżki narodowej (opiera się na strukturach planowania i prowadzenia operacji pięciu spośród jej krajów członkowskich)
- aktywację małego centrum operacyjnego, które działa w ramach Dyrekcji do spraw operacji w Sztabie Wojskowym UE.
Komórki planistyczne
Brak zdolności planistycznych oraz trwający proces budowania samodzielnych zdolności militarnych oznacza, że UE musi opierać się na zdolnościach NATO oraz własnych państw członkowskich, jeśli takie istnieją na poziomie narodowym. Komplementarność funkcjonowania UE i NATO przesądza o tym, że w ramach UE nie powstała autonomiczna kwatera, zajmująca się planowaniem wojskowym operacji. Istnieją natomiast komórki planistyczne utworzone w ramach:
SHAPE, Sztabu Wojskowego UE oraz Sekretariatu Rady.
Zajmują się działaniami planistycznymi na potrzeby operacji prowadzonych pod auspicjami UE.
Komórki planistyczne zajmujące się planowaniem operacji cywilnych UE są
umieszczone w obrębie Sekretariatu Generalnego Rady.
b) Komitet Współuczestników
Odgrywa kluczową rolę w bieżącym zarządzaniu operacją militarną i cywilną. Jest głównym forum dyskutowania wszystkich problemów odnoszących się do bieżącego zarządzania operacją, odnosząc się do środków ustanowionych ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz