To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Struktury holdingowe
Geneza holdingu
Badacze zajmujący się historią holdingu nie są zgodni co do tego, gdzie i kiedy pojawił się on jako instytucja prawno - gospodarcza. Istnieją dwie teorie na ten temat. Jedna z nich zakłada, że holding wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 1870 - 1890 powstawały duże podmioty gospodarcze składające się z wielu mniejszych jednostek. Według odmiennego poglądu holding narodziła się w Europie, a konkretnie w Szwajcarii. Zwolennicy tej teorii podkreślają, że utworzona w 1822 roku w Brukseli holendersko - belgijska spółka bankowa, która od 1905 roku istniała pod nazwą Societe Generale de Belgique, prowadziła działalność finansową typową dla holdingów. Nie zostało zatem do końca rozstrzygnięte, skąd wywodzi się struktura holdingowa i problem ten będzie nie wątpliwie nadal przedmiotem zainteresowania wielu badaczy. Ważną różnicą w procesach powstawania struktur holdingowych w Stanach Zjednoczonych i w Europie była siła dążenia do koncentracji kapitału poprzez tworzenie różnych form współdziałania przedsiębiorstw oraz sposób pozyskiwania kapitałów dla zapewnienia bieżącej działalności, a także osiągania celów strategicznych. Silniejsze przedsiębiorstwa przejmowały słabsze, najpierw w swoich branżach i pokrewnych, a później w całej gospodarce.
Definicja holdingu
Ze względu na bardzo złożoną i przeważnie niejednoznaczną strukturę holdingów trudno jest sformułować definicję dokładnie oddającą ich charakter. W licznych opracowanych podawana jest definicja, zgodnie z którą holding to hierarchiczna forma organizacyjna współdziałania przedsiębiorstw, oparta na powiązaniach kapitałowych i umożliwiająca koncentrację potencjałów ekonomiczno - gospodarczych w celu ich kooperatywnego wykorzystania w ramach wspólnie wyznaczonej strategii działania. Słowniki specjalistyczne definiują natomiast holding jako pakiet kontrolny akcji, spółkę posiadającą akcje innych spółek czy związek takich spółek. Holding łączy w sobie różne powiązania między uczestnikami, poza tym mieści w swojej strukturze inne podmiot, np. spółki cywilne, banki, spółdzielnie czy fundacje, które są zależne od jednostki dominującej.
Grupa kapitałowa
Termin „holding” jest ściśle związany z powstawaniem tzw. grup kapitałowych. Grupę kapitałową stanowi spółka powiązana ze sobą wzajemnymi zależnościami w taki sposób, że jedna z nich jest jednostką dominującą, pozostałe zaś są jednostkami zależnymi lub stowarzyszonymi. Pojęcie grupy kapitałowej nie zostało dokładnie określone w jednym z ważniejszych aktów prawnych w tym zakresie, jakim jest VII dyrektywa Unii Europejskiej poświęcona sprawozdaniom grup kapitałowych. Zawarte w niej ustalenia pozwalają krajom członkowskim indywidualnie określać, jakich podmiotów dotyczy. Dyrektywa ta określa zasady przynależności do grupy.
(…)
… bardzo utrudnia prawne uwarunkowania holdingu. W Polsce tworzone są holdingi i podlegają one regulacjom prawnym. Istnieją akty regulujące powstanie funkcjonowanie, likwidację tego typu struktur, z tym że akty te dotyczą nie tylko holdingów, ale także wszelkich innych podmiotów, które znajdą się w danej sytuacji. Podstawą prawną zawierania umów holdingowych w Polsce jest zasada swobody umów wyrażona w art.3531…
…) czy spółkami uzależniającymi (spółkami matkami). Możliwości podejmowania decyzji władczych przez spółki dominujące powoduje jednak, że mamy do czynienia z organizacją o względnie trwałych zależnościach i jednocześnie określonej hierarchii. Nie można natomiast akceptować stanowiska, z którym holding utożsamia się jedynie ze spółką naczelną. Holding bowiem tworzą co najmniej dwa podmioty prawno gospodarcze…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)