Struktura organizacyjna instytucji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Struktura organizacyjna instytucji - strona 1 Struktura organizacyjna instytucji - strona 2

Fragment notatki:

Struktura organizacyjna instytucji 3.1 Pojęcie struktury organizacyjnej (schemat organizacyjny, stopień podziału organizacyjnego a szczebel kierowania, liczenie szczebli kierowania) Struktura - to budowa instytucji, podział na części wraz z całokształtem więzi, które występują miedzy częściami. Organizacja to współprzyczynianie się do powodzenia całości. Struktura organizacyjna to budowa instytucji, podział na części wraz z całokształtem więzi jakie występują między częściami dzięki, którym następuje współprzyczynianie się do powstawania całości albo które maja znaczenie dla powodzenia całości. Schemat to graficzne przedstawienie struktury w sposób uproszczony Szczebel kierowania to taki stopię podziału, na którym znajduje się stanowisko kierownicze.
Nie na wszystkich stopniach organizacji podziału znajdują się szczeble kierownicze. Każdy szczebel jest stopniem ale nie każdy stopień jest szczeblem. Szczeble kierownicze liczymy od góry.
Szczebel kierowania to tak jak piętro
Szczebel stopnia organizacyjnego podziału to tak jak kondygnacja 3.2. Pojęcie więzi organizacyjnej Więź (powiązania ) polega na przepływie informacji lub zasobów. Więź organizacyjna jest to każdy wyodrębniony rodzaj oddziaływań zachodzących w instytucji, który ma wpływ na powodzenie instytucji, lub dzięki któremu następuje przyczynianie się części do powodzenia całości. 3.3 Pojęcie sprzężenia organizacyjnego Jeżeli więź polega na przepływie zasobów i informacji to muszą one przebiegać jakąś drogą.
Każdy przepływ ma swoją drogę. Taki utrwalony kanał, droga przepływania informacji i zasobów to sprzężenie organizacyjne . Droga służbowa to ustalony w wielu przepisach przebieg więzi (podwładny - przełożony i odwrotnie) np. regulamin organizacyjny, instrukcja kancelaryjna itp.
3.4 Rodzaje więzi organizacyjnych .
Służbowa funkcjonalna techniczna informacyjna Służbowa - jest to zależność podwładnego od przełożonego. Istota tej więzi jest możliwość kierowania lub wiążącego oddziaływania przełożonego na podwładnego. Rozpoczyna się ona w dniu przyjęcia do pracy, trwa aż do zwolnienia. Funkcjonalna - polega na oddziaływaniu na funkcjonowanie, na doradzaniu, opiniowaniu. Nie jest to oddziaływanie wiążące, gdyby tak było - to byłyby uzgodnienia a nie opinie.
Rozróżniamy tu podmioty;
-         ten który doradza np. radca prawny (człon uzależniający)
-         ten, komu się doradza (człon uzależniony) ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz