To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Struktura Kościoła rzymskokatolickiego
Wszystkie sprawy organizacyjne regulowane są przez kodeks prawa kanonicznego. W myśl jego postanowień podstawową jednostką Kościoła jest diecezja (mogą się łączyć w metropolie - prowincje), która z kolei dzieli się na parafie, a te łączą się w dekanaty.
Najwyższą władzą w Kościele jest biskup rzymski (papież), jako głowa kolegium biskupów, zastępca Chrystusa i pasterz całego Kościoła na ziemi. Stąd ma on najwyższą, pełną, bezpośrednią i powszechną władzę zwyczajną zarówno nad całym Kościołem, jak i wszystkimi Kościołami partykularnymi.
W historii Kościoła było 265 papieży, pierwszym był św. Piotr. Jest on władcą państwa watykańskiego. W jego rękach skupia się władza:
Ustawodawcza - tylko papież może wydać przepis wiążący wszystkich katolików, duchownych i świeckich. Wykonawcza - jest szefem administracji kościelnej, przełożonym wszystkich biskupów ordynariuszy, którzy składają mu osobiście okresowe sprawozdania ze swojej działalności (wizyty Ad limina Apostolorum).
Sądownicza - papieżowi podlegają kongregacje wykonujące władzę sądowniczą i trybunały kurii rzymskiej.
Władza papieża jest dożywotnia. Wybierany jest w czasie konklawe przez kardynałów, którzy nie ukończyli 80. roku życia.
Kardynałowie są po papieżu najważniejszymi dostojnikami w hierarchii. Tworzą oni Senat Biskupa Rzymskiego i są jego doradcami w zarządzaniu Kościołem. Razem tworzą Kolegium Kardynalskie. Kardynałów ustanawia papież spośród duchownych całego świata i ogłasza na konsystorzu (zebranie kardynałów pod przewodnictwem papieża).
1. Biskupi - będący następcami apostołów, są mianowani przez papieża. a) Ordynariusz - to biskup zarządzający diecezją, b) Biskup pomocniczy (sufragan) - to biskup, który pomaga ordynariuszowi
c) Biskup tytularny - to biskup bez konkretnej diecezji. d) Metropolita - to biskup zarządzający prowincją kościelną (zwaną też archidiecezją lub metropolią).
W hierarchii Kościoła istotne miejsce zajmują organy kolegialne. Najważniejsze z nich:
Sobór powszechny - ogólne zebranie biskupów, zwoływane tylko przez papieża, który także ustala przedmiot i porządek obrad. Postanowienia soboru, po ich uchwaleniu w obecności papieża, promulgowaniu i ogłoszeniu przez niego, stają się prawem obowiązującym.
Synod biskupi - posoborowy organ, utworzony w 1965 roku, zwoływany doraźnie dla zasięgnięcia opinii.
Synod plenarny i prowincjonalny - zwołuje go dla wszystkich kościołów partykularnych konferencja danego episkopatu, obejmująca ten teren swoją działalnością. Jego uchwały mogą być promulgowane dopiero po akceptacji Stolicy Apostolskiej.
(…)
… głosów, wchodzą w życie „po przejrzeniu ich przez Stolicę Apostolską”. Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski zwyczajowo był prymas, ordynariusz gnieźnieński. Współcześnie wprowadzono zasadę kadencyjności nie wiążącą tych dwóch funkcji.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)