To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Organizacja Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce
Kościół posiada hierarchiczny ustrój kościelny. Kardynałowie - przysługuje im prawo wyboru biskupa rzymskiego. Papież zwołuje ich dla rozważenia poważnych spraw i powierza im różne kierownicze urzędy w strukturze Kościoła. Kolegium kardynałów składa się z 120 osób, dzieli się na trzy stopnie: biskupów, prezbiterów diakonów Papież - wykonuj swe obowiązki kapłańskie, nauczycielskie i pasterskie. Posługuje się w tym celu Kurią Rzymską (ogólna nazwa dla organów i instytucji). W jej skład wchodzi:
Sekretariat senatu, 9 kongregacji, 3 trybunały, 12 rad, 3 urzędy
Sekretariat stanu - dzieli się na dwie sekcje, pierwsza realizuje sprawy wewnątrzkościelne, druga odpowiedzialna jest za pertraktacje z rządami i stosunki dyplomatyczne
Kongregacje - coś w rodzaju ministerstw resortowych, są to głównie organy administracyjne jednak przysługują im funkcje prawodawcze i sadownicze. Liczba i nazwa kongregacji zmienia się w zależności od potrzeb.
Trybunały - penitencjaria apostolska - kompetentna w dziedzinie odpustów
Najwyższy trybunał sygnatury apostolskiej - sąd kasacyjny
Trybunał roty rzymskiej - najwyższy sąd apelacyjny w sprawach cywilnych i karnych
Stolica Apostolska - suwerenny podmiot prawa międzynarodowego, który w sposób równoprawny zawiera międzynarodowe układy o wzajemnych stosunkach miedzy kościołem Rzymskokatolickim a poszczególnymi państwami. Istnieje niezależnie od egzystencji Państwa Watykańskiego utworzonego na mocy porozumienia z Włochami w 1929 roku.
Synod biskupów - składa się z ok.200 przedstawicieli episkopatu światowego. Zbiera się co dwa lata. Zadaniem synodu jest rozpatrywanie przestawianych mu spraw i wysuwanie wniosków, nie zaś ich rozstrzyganie i wydawanie dekretów… Dotychczasowe synody zajmował się ważnymi kwestiami ogólnokościelnymi, jak ewangelizacja i katechizacja świata
Biskup - urząd ten powierza u papież, członek kolegium biskupów, uczestniczy w sprawowaniu najwyższej władzy w Kościele
Biskupstwo (diecezja) - bullą Totus tubus Poloniae Populus papież ustanowił 13 nowych diecezji w Polsce, jedna diecezja powinna łączyć nie więcej niż 1 milion wiernych. Kościół dzieli się obecnie na 14 metropolii, 39 diecezji rzymskokatolickich, 2 bizantyjsko-ukraińskie (greckokatolickie) i ordynariat polowy. Prowincja kościelna - większa jednostka, obejmująca kilka diecezji. Na jej czele stoi arcybiskup-metropolita, który czuwa nad właściwym zachowywaniem wiary oraz dyscypliny kościelnej
(…)
… nad właściwym zachowywaniem wiary oraz dyscypliny kościelnej Konferencja Episkopatu Polski - naczelny organ, który wraz z papieżem kieruje Kościołem rzymskokatolickim w Polsce. Tworzą ja wszyscy arcybiskupi- metropolici, biskupi diecezjalni oraz ich biskupi pomocniczy. Razem wszystkich czynnych biskupów w Polsce jest ok. 100 Kapłan - prezbiter; pilny współpracownik urzędu biskupa, jego pomocnik. Powierza…
… - w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (zatwierdzona w 1334 roku)
uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) - obchodzona w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej, wprowadzona w kościele zachodnim w 1317 roku.
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - obchodzona w piątek po drugiej niedzieli, licząc od Zielonych Świątek, wprowadzona do liturgii w 1856 roku.
Święto…
… organizacyjne to synod diecezjalny, kuria diecezjalna i kolegium konsulatorów, kapituły kanoników, rada duszpasterska i parafie łączone w dekanaty.
Archidiecezje i diecezje podzielone są na parafie, w których pod opieką biskupa diecezjalnego władzę sprawuje proboszcz.
Diecezja łódzka bezpośrednio podlega Stolicy Apostolskiej.
44. Charakterystyka świąt w katolicyzmie
Po II Soborze Watykańskim zmodyfikowano…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)