Funkcjonowanie Unii Europejskiej wykład, 12.12.2011r.
Struktura instytucjonalno-prawna wspólnot europejskich
RADA EUROPEJSKA:
Nie jest instytucją - jest quasi-instytucją, ale jest traktowana jako najważniejszy podmiot UE. Jest to organ polityczny. Powstała w 1974 roku. W jej skład wchodzą szefowie państw lub rządów (szef państwa = prezydent, szef rządu = premier). Standardowo w skład RE wchodzi jeszcze Przewodniczący Komisji Europejskiej.
Funkcja RE: wytyczanie kierunków polityki UE Miejsce spotkań: Bruksela, budynek Justus Lipsius (to imię i nazwisko flamandzkiego filozofa, filologa klasycznego i historyka)
Częstotliwość spotkań RE: cztery razy do roku (dwa razy na półrocze; szczyty zawsze w styczniu i czerwcu oraz lipcu i grudniu)
Radzie przewodniczy kraj sprawujący prezydencję.
RADA UNII EUROPEJSKIEJ:
Jest to trzecia rada w Europie. To organ decyzyjny i ustawodawczy. Powstała jako wspólny organ trzech wspólnot w 1965 roku na mocy Traktatu Fuzyjnego (traktat ten dotyczył fuzji). Od 1993 r. rada ta nazywa się Radą UE (dodano nazwę „Unia Europejska” - bo 1.11.1993r. wszedł w życie traktat z Maachstrit, który ustanowił utworzenie UE). Składa się z dwóch rodzajów rad:
Rada ogólna (zwana Radą Generalną), w jej skład wchodzą Ministrowie Spraw Zagranicznych państw członkowskich
Rada Specjalistyczna (zwana Radą Branżową), w jej skład wchodzą Ministrowie innych resortów
Istnieje 9 możliwych konfiguracji Rady:
Rada ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych
Rada d. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN)
Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA)
Rada ds. Zatrudnienia
Rada
Rada
Rada
Rada
Rada
Sekretarz Generalny Rady UE - Pierre Boissieu, wybierany na 2,5-roczną kadencję. Podobnie jak przewodniczący UE kumuluje pod swoim zarządem pięć kolejnych prezydencji.
Funkcje RUE:
Koordynacja polityki gospodarczej, zagranicznej i bezpieczeństwa (organ międzyrządowy!)
Prawodawcza (ustawodawcza)
Ma również obowiązek uchwalania budżetu, ale jako że nie jest jedynym organem legislacyjnym w UE, musi to robić razem z Parlamentem Europejskim
Zawieranie umów międzynarodowych (np. strefa wolnego handlu z Koreą, zawarta przez C. Ashton; dot. m.in.: umowy o stowarzyszenia, o akcesje)
Nominacyjne (we współpracy z PE mianuje członków: Komisji Europejskiej, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, członków Sądu I Instancji oraz członków obu Komitetów
Miejsce spotkań: Bruksela
System głosowania: W traktacie nicejskim: Francja, Niemcy, UK i Włochy (29 głosów), Polska, Hiszpania (27), Rumunia (14), Niderlandy (13), Belgia, Czechy, Grecja, Portugalia, Węgry (12), Austria, Bułgaria, Szwecja (10), Dania, Finlandia, Irlandia, Litwa, Słowacja (7), Cypr, Estonia, Luksemburg, Łotwa, Słowenia (4), Malta (3) [razem 345 głosów]
(…)
… - głosujących „za”)
Większość kwalifikowana: jest obliczana na podstawie podwójnej większości; co najmniej 255 głosów „za” oddanych przez co najmniej 14 członków Rady + konieczność uzyskania co najmniej 62% ludności UE
Mniejszość blokująca: 91 głosów
Większość specjalna: większość kwalifikowana, gdy Rada nie działa na wniosek Komisji; od większości kwalifikowanej różni ją to, że musi mieć co najmniej 255…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)