To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Struktura i stratyfikacja społeczna.
Pojęcia struktury społecznej, stratyfikacji społecznej, klasy społecznej i warstwy społecznej
Struktura społeczna - zespół zależności zachodzących między jednostkami w społeczeństwie, zbiór cech z których składa się społeczeństwo. System stosunków, który daje się sprowadzić do trzech kategorii : stosunków zależności wzajemnych wynikających ze społecznego podziału pracy i funkcji, stosunków zależności jednostronnych wynikających z grupowych przywilejów i upośledzeń oraz stosunków hierarchii i gradacji.
Stratyfikacja społeczna- uwarstwienie społeczne, pod względem władzy, pieniędzy, prestiż, wykształcenia oraz zdrowia. Cztery podstawowe systemy stratyfikacji społeczeństw ludzkich: niewolnictwo, system kastowy, system stanowy i system klasowy. Czynnik stratyfikacji - mobilność społeczna - pionowa i pozioma.
Klasy społeczne (wiem) - podstawowe składniki struktury społecznej wyróżnione na podstawie kryteriów ekonomicznych: wysokości dochodów, własności środków produkcji (maszyn, ziemi), rodzaju wykonywanej pracy (produkcyjna, organizatorska), kwalifikacji zawodowych.
Wg Marksa: klasy są antagonistyczne, konflikty między nimi są procesami rozwoju społecznego
Warstwa społeczna: podgrupa lub odłam w ramach danej klasy społecznej, mająca zarówno cechy wspólne z daną klasą, jak i cechy swoiste, np. wielka, średnia, drobna burżuazja. Grupa osób odróżniająca się od innych grup stanem posiadania, wspólnotą warunków środowiskowych, stylem życia, obyczajów, wzorów kulturowych.
Funkcjonalny, dychotomiczny i gradacyjny schemat struktury społecznej.
Funkcjonalny : struktura społeczna ujmowana jest jako system stosunków zależności wzajemnych, wynikających z podziału funkcji i wymiany usług. Podział państwa i organizacja pracy w ramach całego społeczeństwa. W modelu funkcjonalnym ważne jest pojęcie roli i statusu społecznego - pozycji jednostki i przypisanych do tego praw i obowiązków. Najważniejsze role może wykonywać mało osób.
Wg Dahrendorfa społeczeństwo harmonizują: trwałość i stabilność struktury społecznej, zintegrowanie elementów w ramach struktury, wzajemna funkcjonalność poszczególnych elementów społeczeństwa, wspólne dla elementów struktury wartości.
Dychotomiczny : przyjmuje z reguły postać dwuczłonowego podziału biegunowego społeczeństwa na grupy o przeciwstawnych cechach: nieposiadających i posiadaczy. Grupa wyższa ma środki przymusu nad grupą niższą: polityczne i ekonomiczne. Dialektyka konfliktu - konflikt jest nierozwiązywalny.
Własność środków produkcji = przewaga posiadających nad nieposiadającymi =przeciwstawność klas wobec rozdzielenia władzy i własności(ma charakter naturalny i nie wywołuje konfliktu) =wzrastająca świadomość własności nieposiadających(zrzeczenie się części uprawnień = przeniesienie konfliktu w czasie lub konflikt - uświadomienie sobie, że są gorsi i uciskani)= polaryzacja i upolitycznienie klasy nieposiadających(zrzeczenie się części uprawnień)=rewolucja konfliktów klasowych(nowa klasa posiadająca)=redystrybucja własności i władzy - wszystko wraca do początku.
(…)
… przestrzennej z innymi osobami w podobnej sytuacji ekonomiczno-społecznej.
2.strukturalny - wykluczenie społeczne i marginalizacja
3.temporalny - trwanie określonych warunków i zachowań przez dłuższy czas
4.deprywacji - równoczesne doświadczanie różnych problemów społecznych (np. bieda, alkoholizm i złe warunki mieszkaniowe)
5.kulturowy - cechy "kultury ubóstwa" jako podobieństwa kulturowe" kultura ubóstwa…
… toczy się walka o zmianę pozycji. Elity w subwarstwach się wspierają. Teoria kostnienia elit - nowa elita staje się starą elitą, reformatorzy kostnieją, stają się elitą.
Marginalizacja i wykluczenie społeczne. Pojęcie podklasy (underclass)
Marginalizacja - oznacza także wykluczenie społeczne jednostki. Wykluczenie społeczne może w tym wypadku opisywać proces wykluczania jednostki albo stan wykluczenia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)