To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
STROPY, PODZIAŁ, RODZAJE-Stropy są przegrodami poziomymi dzielącymi budynek na kondygnacje. Składają się z konstrukcji nośnej oraz - zależnie od funkcji jaką pełnią - z podłogi, podsufitki i izolacji. Zadaniem stropów jest przenoszenie ich ciężaru własnego, obciążeń zmiennych i ciężaru ścian działowych, usztywnienie budynku w kierunku poziomym, a także ochrona poszczególnych kondygnacji przed przenikaniem ciepła i dźwięków bądź pary wodnej.
Strop pełni rolę poziomych przegród dzielących dom na kondygnacje. Składa się z konstrukcji nośnej oraz podłogi i sufitu. Stropy pełnią następujące zadania:
- przenoszą obciążenia użytkowe od osób, sprzętów domowych
- przenoszą obciążenia stałe (ciężar własny, ciężar ścianek działowych, więźby dachowej)
- chronią pomieszczenia na poszczególnych kondygnacjach od przenikania ciepła i dźwięków
- usztywniają ściany budynku w płaszczyznach poziomych
- tworzą podłoże dla posadzek i podłóg
- ograniczają rozprzestrzenianie się ognia podczas pożaru
W zależności od rodzaju materiałów stosowanych na konstrukcję nośną rozróżnia się stropy:
drewniane
stalowe
stalowo - betonowe
stalowo - ceramiczne
ceramiczno - żelbetowe
żelbetowe
z betonu sprężonego
W zależności od przeznaczenia funkcjonalnego stropy dzielimy na:
międzykondygnacyjne
nad podziemiami
poddasza
stropodachy
Pod względem konstrukcyjnym rozróżnia się stropy:
płytowe zbrojone jedno i wielokierunkowo
płytowo - żebrowe
gęstożebrowe
belkowe
kasetonowe
itp.
STROPY GĘSTOŻEBROWE- stropy o żebrach rozstawionych nie rzadziej niż co 900mm, są najczęściej wykonywane jako prefabrykowane - monolityczne. Składają się one z belek (żeber) prefabrykowanych, pustaków i betonu (nadbetonu) ułożonego na budowie.
Głównym elementem konstrukcyjnym są żebra, czyli belki żelbetowe lub ceramiczno-żelbetowe rozstawione co 30-60cm. Przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami ceramicznymi, betonowymi, gipsowymi i wypełnia betonem. Beton wypełniając przestrzeń między pustkami tworzy fragmenty żeber lub całe . Tak wykonany strop stanowi bardzo sztywny element konstrukcji domu, a jego podstawową zaletą jest to, że nie trzeba wykorzystywać ciężkiego sprzętu podczas wykonywania go, konieczne jest tylko tymczasowe podparcie.
Wieńce w stropach gęstożebrowych
Na obrzeżach stropów na ścianach nośnych i ścianach równoległych do belek należy wykonać wieńce żelbetowe o wysokości nie mniejszej niż wysokość stropu i szerokości co najmniej 10 cm. Zbrojenie wieńców powinno składać się co najmniej z trzech prętów o średnicy nie mniejszej niż 10mm. Zaleca się stosowanie 4 prętów średnicy 10 mm. Strzemiona o średnicy 4,5 mm powinny być rozmieszczone co 25 cm. Pręty zbrojeniowe belek należy zakotwić w wieńcach. Wieńce należy betonować równocześnie ze stropem.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)