Stres w pracy - mechanizmy i skutki stresu zawodowego
Nasz świat powinien zmierzać ku lepszemu i opierać się na zrozumieniu współpracy i miłości jednak rządzi nim konkurencja, egoizm i wrogość. W naszych czasach tempo życia rośnie, prowadzi do napięć i nowych źródeł stresu. Stres stał się nieodłącznym elementem współczesnego życia. Często żyjemy w ciasnych mieszkaniach i zatłoczonych miastach, mamy zbyt wiele spraw na głowie, wykonujemy frustrującą pracę lub jesteśmy bezrobotni, mamy zbyt mało czasu dla swojej rodziny i na rozrywkę. Jednak życie bez stresu nie stawiałoby przed nami żadnych wyzwań-żadnych trudności do pokonania, żadnych nowych obszarów do zdobycia i żadnego powodu by rozwijać swoją inteligencję czy doskonalić zdolności. Stres jest nieuniknioną formą życia. Każdy organizm staje wobec wyzwań, jakie stwarza jego środowisko zewnętrzne i osobiste potrzeby; wyzwania te są problemami życiowymi, które dany organizm musi rozwiązać, aby przetrwać i dobrze funkcjonować.
Słowo STRES pochodzi z łacińskiego, „stringera” co oznacza zaciskać. Przeszłości określało trudności, cierpienie i chorobę. Ogólnie rzecz biorąc jest to zespół specyficznych i niespecyficznych (ogólnych) reakcji organizmu na zdarzenia bodźcowe, które zakłócają jego równowagę i wystawiają na poważną próbę lub przekraczają jego zdolność radzenia sobie.
Stres jest nierozerwalnie związany z pracą. Nasze życie zostało zdominowane przez pracę zawodową. Większość ludzi pracuje osiem godzin dziennie. Do tego należy doliczyć dojazdy, przygotowanie do zajęć oraz godziny nadliczbowe. W sumie praca i czynności z nią związane zabierają większość czasu naszej aktywności przez pięć lub sześć dni w tygodniu. Praca jest koniecznością biologiczną - tak jak nasze mięśnie stają się sflaczałe i zdegenerowane, jeśli się ich nie używa, podobnie nasz mózg popada w stan chaosu i pomieszania, jeśli nie posługujemy się nim stale, wykonując jakąś pracę, która wydaje nam się warta zachodu. Przeciętny człowiek sądzi, że praca dla ekonomicznego zabezpieczenia lub dla swojej pozycji społecznej, lecz kiedy u kresu nawet najbardziej udanej kariery osiągnął wreszcie te cele, nie pozostaje mu nic, o co by musiał walczyć. Dla wielu z nas praca jest jednym z największych źródeł stresu i problemów w życiu. Niektórzy czują się zmuszeni do jej wykonywania, ponieważ trzeba zapłacić rachunki, inni zaś tolerują swoje zajęcie, aby uciec od napięć domowych. Wrogość względem szefa czy kolegów w pracy jest powszechna, a warunki pracy pozostawiają wiele do życzenia. Nawet ci, dla których praca jest sensem życia, mogą stracić entuzjazm wskutek rutyny i biurokracji. Ludzie, którzy pracowali przez kilka dziesięcioleci, wypracowali sobie emeryturę i odkryli, że bez pracy nie mogą sobie zapełnić pustki.
(…)
… zmiany w organizmie człowieka. Są to zmiany zarówno w procesach fizjologicznych, jak i psychologicznych, ale także w zachowaniu się, zdolności do pracy oraz w ogólnym stanie zdrowia. Oczywiście nie wszystkie one pojawiają się jednocześnie i mogą być związane zarówno z ostrym, jak i przewlekłym stresem. Reakcji fizjologicznych : wzrost poziomu niektórych hormonów (nadczynność tarczycy) we krwi i moczu, wzrost poziomu glukozy we krwi (cukrzyca), przyspieszenie tętna (zawał serca, dusznica bolesna), wzrost ciśnienia tętniczego (udar mózgu), „suchość” w jamie ustnej, wzmożone wydzielanie potu, rozszerzenie źrenic, utrudnione oddychanie (astma), naprzemienne uczucia gorąca i zimna (dreszcze), wrażenie dławienia czy ucisku w gardle, choroba wrzodowa, zespół nadwrażliwości jelita grubego, zapalenie żołądka…
… obniżenia temperatury ciała podczas długotrwałego wysiłku mięśni.
WPŁYW STRESU NA POSZCZEGÓLNE NARZĄDY:
Odprężenie Ostry stres Długotrwały stres
Serce Tętno i ciśnienie Przyspieszony puls . Wysokie ciśnienie
krwi w normie . Podwyższone ciśnienie krwi i ból w klatce
krwi . piersiowej . Jelita Czynność w normie . Zmniejszony dopływ Niestrawność , krwi . Powolne trawienie . zgaga , choroba
wrzodowa , wzdęcia…
… wywołują poczucie osamotnienia.
PRACA ZMIANOWA: jest korzystna dla niektórych osób, lecz ogromna większość ludzi twierdzi, że to podstawowe źródło stresu w pracy. Praca zmianowa powoduje rozmaite zmiany w normalnym funkcjonowaniu organizmu. Badania przeprowadzone na ludziach pracujących na różne zmiany, wykazały, że czterokrotnie częściej występuje u nich nadciśnienie tętnicze, oraz więcej przypadków…
… jak rodzina, przyjaciele, nowe zainteresowania i zdobywanie nowych umiejętności, czy po prostu relaks ? pomyśl raz jeszcze do czego chcesz w życiu dążyć wyznacz realne cele i terminy ich osiągnięcia.
Głębokie rozluźnianie mięśni:
Istnieją przeciwwskazania dotyczące tej metody, gdyż napinanie mięśni może podnieść ciśnienie krwi. Dlatego nie powinny jej stosować osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)