Straż praw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Straż praw - strona 1

Fragment notatki:

Krasowski. Notatka składa się z 2 stron.
STRAŻ PRAW (+ODPOWIEDZIALNOŚĆ KONSTYTUCYJNA I POLITYCZNA)
1. Konstytucja 3 maja stworzyła nowy rząd centralny , wolny od nacisków zagranicznych, w postaci Straży Praw . Składała się ona z: króla , który jej przewodniczył , prymasa jako pierwszego z biskupów, szefa Komisji Edukacji Narodowej 5 ministrów, podniesionych do roli strażników prawa przez króla spośród 14ministrów RP:
a) Minister Policji (jeden z marszałków) - sprawy miast królewskich ,
b) Minister Pieczęci (jeden z kanclerzy) - sprawy wewnętrzne,zarząd kraju ,
c) Minister Spraw Zagranicznych (drugi z kanclerzy)
d) Minister Wojny (jeden z hetmanów)
e) Minister Skarbu (jeden z podskarbich) marszałek sejmu i następca tronu - bez prawa głosu 2. Ministrów i członków Straży Praw mianował król na posiedzeniu sejmu, aby izby mogły od razu zgłosić ewentualny brak zaufania wobec proponowanego nominata. Straż Praw była najwyższą władzą wykonawczą , podlegały jej kolegialne ministerstwa . Jej głównym zadaniem była straż nad przestrzeganiem prawa, zwłaszcza konstytucji .
3. Decyzje swe Straż Praw wydawała w imieniu króla . Każdy akt wychodzący ze Straży Praw w imieniu króla miał być kontrasygnowany przez ministra (król był nieodpowiedzialny). Ministrowie zasiadający w Straży Praw, tak jak i ci, którzy nie byli jej członkami, ponosili odpowiedzialność konstytucyjną i polityczną , nie wprowadzono odpowiedzialności solidarnej rządu .
a) odpowiedzialność konstytucyjną ponosił minister za pogwałcenie prawa przed sądem sejmowym z oskarżenia sejmu,
b) odpowiedzialność polityczna zachodziła w przypadku, gdy minister prowadził politykę ,zdaniem sejmu, niezgodną z racją stanu - sejm mógł wtedy uchwalić votum nieufności na połączonym posiedzeniu senatu i izby poselskiej (większość 2/3)
W obu przypadkach - skazania bądź uchwalenia votum- opróżniało się miejsce w rządzie lub Straży Praw, co obligowało króla do nowej nominacji.
4. Straż Praw działała przez komisje wielkie , zwane rządowymi. Rządziły one bezpośrednio resortami Policji, Skarbu, Wojska i Edukacji Narodowej . Były wspólne dla Korony i Litwy. Przewodniczyli im ministrowie nie należący do Straży Praw, komisje składały się z komisarzy , wybieranych na 2 lata przez sejm. W komisjach Skarbu i Policji zasiadali także plenipotenci miast królewskich.
REFORMY PRAWA WYBORCZEGO W XIX W. ANGLII (na wszelki wypadek też te z XX w.) 1. Od czasów rewolucji do izby Gmin wchodziło z każdego hrabstwa 2 posłów , powoływanych w drodze wyborów opartych na

(…)

… przysługują obywatelom, a nie hrabstwom czy miastom, podział państwa na jednomandatowe okręgi wyborcze;
Zasada powszechności wyborów wprowadzona została dopiero po I wojnie światowej.
(5.) Tzw. reforma Lloyd George'a (1918):
zniesienie cenzusu majątkowego dla wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 21 rok życia,
przyznanie prawa wyborczego kobietom po ukończeniu 30 roku życia, jeżeli posiadały mieszkanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz