To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Krasowski. Notatka składa się z 2 stron.
STRAŻ PRAW (+ODPOWIEDZIALNOŚĆ KONSTYTUCYJNA I POLITYCZNA)
1. Konstytucja 3 maja stworzyła nowy rząd centralny , wolny od nacisków zagranicznych, w postaci Straży Praw . Składała się ona z: króla , który jej przewodniczył , prymasa jako pierwszego z biskupów, szefa Komisji Edukacji Narodowej 5 ministrów, podniesionych do roli strażników prawa przez króla spośród 14ministrów RP:
a) Minister Policji (jeden z marszałków) - sprawy miast królewskich ,
b) Minister Pieczęci (jeden z kanclerzy) - sprawy wewnętrzne,zarząd kraju ,
c) Minister Spraw Zagranicznych (drugi z kanclerzy)
d) Minister Wojny (jeden z hetmanów)
e) Minister Skarbu (jeden z podskarbich) marszałek sejmu i następca tronu - bez prawa głosu 2. Ministrów i członków Straży Praw mianował król na posiedzeniu sejmu, aby izby mogły od razu zgłosić ewentualny brak zaufania wobec proponowanego nominata. Straż Praw była najwyższą władzą wykonawczą , podlegały jej kolegialne ministerstwa . Jej głównym zadaniem była straż nad przestrzeganiem prawa, zwłaszcza konstytucji .
3. Decyzje swe Straż Praw wydawała w imieniu króla . Każdy akt wychodzący ze Straży Praw w imieniu króla miał być kontrasygnowany przez ministra (król był nieodpowiedzialny). Ministrowie zasiadający w Straży Praw, tak jak i ci, którzy nie byli jej członkami, ponosili odpowiedzialność konstytucyjną i polityczną , nie wprowadzono odpowiedzialności solidarnej rządu .
a) odpowiedzialność konstytucyjną ponosił minister za pogwałcenie prawa przed sądem sejmowym z oskarżenia sejmu,
b) odpowiedzialność polityczna zachodziła w przypadku, gdy minister prowadził politykę ,zdaniem sejmu, niezgodną z racją stanu - sejm mógł wtedy uchwalić votum nieufności na połączonym posiedzeniu senatu i izby poselskiej (większość 2/3)
W obu przypadkach - skazania bądź uchwalenia votum- opróżniało się miejsce w rządzie lub Straży Praw, co obligowało króla do nowej nominacji.
4. Straż Praw działała przez komisje wielkie , zwane rządowymi. Rządziły one bezpośrednio resortami Policji, Skarbu, Wojska i Edukacji Narodowej . Były wspólne dla Korony i Litwy. Przewodniczyli im ministrowie nie należący do Straży Praw, komisje składały się z komisarzy , wybieranych na 2 lata przez sejm. W komisjach Skarbu i Policji zasiadali także plenipotenci miast królewskich.
REFORMY PRAWA WYBORCZEGO W XIX W. ANGLII (na wszelki wypadek też te z XX w.) 1. Od czasów rewolucji do izby Gmin wchodziło z każdego hrabstwa 2 posłów , powoływanych w drodze wyborów opartych na
(…)
… przysługują obywatelom, a nie hrabstwom czy miastom, podział państwa na jednomandatowe okręgi wyborcze;
Zasada powszechności wyborów wprowadzona została dopiero po I wojnie światowej.
(5.) Tzw. reforma Lloyd George'a (1918):
zniesienie cenzusu majątkowego dla wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 21 rok życia,
przyznanie prawa wyborczego kobietom po ukończeniu 30 roku życia, jeżeli posiadały mieszkanie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)