Strategie liberalna i redystrybucyjna, Bezrobocie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Strategie liberalna i redystrybucyjna, Bezrobocie - strona 1 Strategie liberalna i redystrybucyjna, Bezrobocie - strona 2 Strategie liberalna i redystrybucyjna, Bezrobocie - strona 3

Fragment notatki:

Majewska. Notatka składa się z 4 stron.
STRATEGIA LIBERALNA STRATEGIA REDYSTRYBUCYJNA BEZROBOCIE STRUKTURALNE I SPOSOBY ZWALCZANIA Bezrobocie strukturalne to takie bezrobocie, które powstaje na tle strukturalnych rozbieżności między podażą pracy i popytem na pracę. W Polsce bezrobocie strukturalne pojawiło się wraz z restrukturyzacją podstawowych branż przemysłu takich jak górnictwo, hutnictwo, a także na skutek likwidacji PGR-ów. Jest ono konsekwencją zmian technologicznych i ewolucji struktury produkcji, zachodzących w danej gospodarce. W przeciwieństwie jednak do bezrobocia frykcyjnego ma ono charakter trwały. Na przykład w przeszłości książki składane były przez zecerów z pojedynczych czcionek. Zmiana techniki druku i składu sprawiła, że zecerzy stali się ofiarami bezrobocia strukturalnego, aż do momentu znalezienia całkiem innej pracy. Rozwój nowych technologii nie jest jednak jedyną przyczyną bezrobocia strukturalnego. Wahania w gustach konsumentów lub zmiana lokalizacji pewnych przedsiębiorstw mogą spowodować bezrobocie strukturalne, i to nawet wśród pracowników dobrze wykwalifikowanych. Bezrobocie tego typu stanowi szczególny problem w regionach, gdzie dominuje jedna gałąź przemysłu, np. górnictwo, hutnictwo, czy przemysł stoczniowy. Jak zwalczyć? Może być zlikwidowane przez przekwalifikowanie się, ponieważ na miejsce starej rodzi się nowa produkcja. Osoby, które tego nie uczynią muszą podjąć albo wolne miejsca pracy albo pozostać bez pracy. BEZROBOCIE PRZYMUSOWE Bezrobocie oznacza taką sytuację na rynku pracy, kiedy to nie wszyscy zdolni do pracy, a chcący pracować, znajdują zatrudnienie. W różnych krajach stosuje się jeszcze wiele dodatkowych kryteriów określających, kogo można zaliczyć do grona bezrobotnych. W Polsce przyjmuje się, że są to osoby, które: -zarejestrowały się we właściwym dla miejsca zamieszkania rejonowym urzędzie pracy, - ukończyły 18 lat -nie ukończyły: kobieta 60 lat, a mężczyzna 65 -nie nabyły prawa do emerytury -nie są właścicielami lub posiadaczami gospodarstwa rolnego -nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej -nie uczą się w szkołach różnego typu. BEZROBOCIE = Zasoby siły roboczej- zatrudnienie Bezrobocie przymusowe rozumiane jest jako taka sytuacja na rynku pracy, kiedy to część siły roboczej gotowa jest podjąć pracę za obowiązującą płacę oraz akceptuje pozostałe warunki pracy, a mimo to nie może znaleźć zatrudnienia. Przyczyną bezrobocia przymusowego jest niedostateczny popyt globalny na rynku towarowym (popyt konsumpcyjny oraz popyt inwestycyjny). Niedostateczny popyt inwestycyjny prowadzi do obniżenia popytu konsumpcyjnego, co z kolei jeszcze bardziej obniża popyt inwestycyjny. To zmusza producentów do ograniczenia produkcji- skutkiem tego jest gwałtowny spadek popytu na siłę roboczą.

(…)

… jest do tej grupy osob, które poszukując pracy, nie są zatrudnione nie dlatego, że w ogóle nie ma pracy, lecz dlatego, że nie odpowiada im proponowana stawka płacy lub/i nie odpowaiada im rodzaj czy miejsce oferowanej pracy. Jako bezrobocie dobrowolne, towarzyszy stanowi równowagi na rynku pracy.
Istotę naturalnego poziomu bezrobocia przedstawia wykres: Układ krzywej popytu na pracę wskazuje, że pracodawcy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz