Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 9

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 9 - strona 1 Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 9 - strona 2 Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 9 - strona 3

Fragment notatki:

UE i państwa AKP (Afryka, Karaiby, region Pacyfiku)
UE najbardziej się tutaj włączyła. Kraje grupy AKP zostały objęte szczególną pomocą finansową, techniczną i polityczną. Jednym z takich objawów pomocy jest projekt stworzenia Unii Afrykańskiej. Dlaczego akurat te państwa zostały objęte w jedną grupę? To jest konsekwencja zobowiązania UE do łożenia szczególnych środków na pomoc rozwojową ze strony UE (Short Development Asystens). W ramach tej pomocy korzysta się z rożnych narzędzi (część jest związana z aktywnością OECD, część to wynik praktyki). Na liście państw objętych pomocą rozwojową: 1 grupa - 40 państw, które zalicza się do najsłabiej rozwiniętych krajów świata - The least development country. Ich dochód nie przekracza 700$ rocznie na osobę. Są kraje na świecie, gdzie dzienne utrzymanie człowieka kształtuje się poniżej 2$ dziennie. 2 grupa - 6 państw; kraje z niskim dochodem, poniżej 935$ rocznie (dane z 2007r.) 3 grupa - kraje z średnioniskim dochodem. Dochód w granicach 935-3705$ rocznie na osobę.
Grupa krajów AKP powstała w wyniku POROZUMIENIA Z GEORGETOWN w 1975 roku (Gujana). Należą do niej kraje regionu afrykańskiego, Karaibów, Pacyfiku, które przystąpiły do porozumienia z Georgetown oraz porozumienia uzupełniającego z 2003 roku, a także porozumienia o partnerstwie między UE a państwami AKP z Kotonu z 2000 roku. Kraje AKP pochodzą z 6 geograficznych regionów.
Regulacje prawne dotyczące terytoriów zależnych od krajów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej znalazły się w IV części Tr Rzymskiego. Dotyczy to stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich z wspólnotami. Art. 131 zawierał cel współpracy - promowanie rozwoju gospodarczego i społecznego krajów i terytoriów zależnych, zamorskich, utrzymywanie ścisłych stosunków gospodarczych między nimi a wspólnotą jako całością. Załcznik do cz. IV Tr Rzymskiego wymieniał 26 krajów terytoriów zamorskich (były to głównie byłe kolonie francuskie, w mniejszym stopniu Beneluksu, Holandii, Włoch).
Lata 60. W latach 60 terytoria zależne (połączone z Europejską Wspólnotą Gospodarczą) zaczynają uzyskiwać niezależność. Z naturalnych powodów regulacje prawne wynikające z Traktatu Rzymskiego przestały obowiązywać w stosunku do suwerennych już państw, podmiotów prawa międzynarodowego. Nowopowstałe kraje afrykańskie (występujące pod nazwą związku państw Afryki i Madagaskarau) mimo przeszłości kolonialnej nadal były zainteresowane współpracą ze Wspólnotą. Ułatwieniem w uzyskiwaniu towarów, dosępu do rynków było uzyskiwanie pomocy finansowej. Ułatwienia miały być oparte o wzajemne umowy między dawnymi metropoliami i ich koloniami. Do tego problemu dochodziała jeszcze zależność gospodarcza byłych kolonii. Z danych z '99 roku prawie 80% eksportu z państw stowaryszeniowych trafia na rynki krajów członkowskich EWG. W związku z tymi wszystkimi przesłankami państwo afrykańskie, które uzyskało niezależność zdecydowało się na podpisanie takich umów stowarzyszeniowych. Te

(…)

…. Oprócz niekorzystnych wyników dotyczących wymiany handlowej pojawiły się przesłanki sprzyjające stworzeniu innych form wspołpracy, można do nich zaliczyć również zmiany polityczne po '89 roku, po zakończeniu zimnej wojny, po upadku żelaznej kurtyny. Wiele rzeczy w tej polityce względem krajów AKP uległo weryfikacji, zdeaktualizowało. Rozszerzenie UE o nowe kraje wpływało także na obniżenie znaczenia…
… cenowe, poważny spadek cen na dane produkty. Częściej te kraje bardzo chętnie korzystały z różnego rodzaju zwolnień i umożeń --> to jest historia przyzwyczajania narkomana do zastrzyku. Mechanizm SYSMIN. Mechanizm dotyczacy surowów pochodzenia wydobywczego, górniczego (miedź, boksyt, rudy żelaza, mangan, cyna). Od IV Konwencji z Lome objęto tym mechanizmem właściwie cały przemysł górniczy krajów AKP…
… roli parlamentów krajowych - zwłaszcza w procesie negocjowania strategicznych dokumentów. Całkowitą nowością jest odniesienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego, którego prace państwa AKP postanowiły wesprzeć. Ponadto traktat zmieniający odwołuje się znowu do milenijnych celów rozwoju - kwestie, takie jak AIDS, malaria, gruźlica - a także wspierania, rozszerzania integracji wewnętrznej tych państw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz