Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 6

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 6 - strona 1 Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 6 - strona 2 Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 6 - strona 3

Fragment notatki:

Wykład nr 6
SZUE 25.11.2010r.
Federacja Rosyjska Relacje między ZSRR a EWG nie były zbyt dynamiczne. Moskwa przez długie lata traktowała integrację-projekt Europy Zachodniej za projekt amerykański. Zachód z ideologicznego punktu widzenia uważany był za przeciwnika. Władze ZSRR skupiały się bardziej na relacjach bilateralnych z poszczególnymi krajami europejskimi. Dopiero zmiany polityczne w okresie Gorbaczowa przyniosły przełom w tym obszarze. W 1989 r. doszło do powstania pierwszego porozumienia o handlu i współpracy, co skutkowało jednocześnie nawiązaniem relacji między EWG a ZSRR. W Brukseli zaczęło działać przedstawicielstwo ZSRR przy Wspólnotach. W lutym 1991 r. EWG otworzyło swoją siedzibę w Moskwie(?-huk na nagraniu). Do rozpadu ZSRR jednocząca się Europa była traktowana z dystansem. 1989-1991 r. czas przyglądania się procesom zachodzącym w ZSRR. Po tym okresie UE zaczęła koncentrować się na współpracy państw powstałych po rozpadzie ZSRR. Relacje z Rosją nie przebiegały dynamicznie w obszarze prawno-traktatowym. Natomiast relacje polityczne i gospodarcze były dosyć intensywne. 1994 r. -porozumienie o partnerstwie i współpracy (Partnership and Cooperation Agreement), które z wielkimi oporami weszło w życie w 1997 r. Wielu rosyjskich polityków uważało i uważa, że zapisy PCA zbyt głęboko wkraczają w wew. sprawy rosyjskich zwłaszcza zapisy odnoszące się do przestrzegania praw człowieka i standardów demokratycznych. O ile większość państw byłego obozu socjalistycznego uznawało konieczność dostosowania się do Polit. i prawnych standardów zachodnich, o tyle w Rosji uważano, że Rosja ma prawo do własnej drogi. Różnica w podejściu do Europy między Rosją a Ukrainą, czy Rosją a Mołdową- Ukraina i Mołdowa uznawały za swój priorytet intensywne relacje z UE, Ukraina zwłaszcza uważała, że należy dostosowywać swoje wew. przepisy prawne do norm unijnych; celem Ukrainy i Mołdowy integracja ze światem zachodnim. W Rosji natomiast istnieje przekonanie, że Rosja jest wielkim mocarstwem, które może iść własną drogą, a dostosowywanie do norm zachodnich to objaw słabości. W czasach Jelcyna dostrzegamy duże otwarcie Rosji na UE. Czynnikiem politycznych była kwestia Jugosławii, zachowania świata zachodniego wobec Jugosławii. Dla Moskwy upokarzające było w jaki sposób potraktowane Serbię i to jak podjęto akcję militarną wobec Serbii. Po przyjściu Putina zwłaszcza w okresie kolorowych rewolucji w Gruzji i na Ukrainie, powstała na tle przekonań własnej drogi rosyjskiej, koncepcja sformułowana przez ideologa Kremla Władysław Surkow teoria suwerennej demokracji- to pokazuje stosunek Rosji do zapędów zachodnich wspierania demokratyzacji. Motyw suwerennej demokracji przewijał się w wypowiedziach czołowych polityków rosyjskich. Na spotkanie na Kremlu w 2005 r. z okazji 60 rocznicy zakończenia II WŚ, Putin zaprosił przywódców państw Wspólnoty Niepodległych Państw głównie Środkowej Azji. Mówi się o nieformalnym zawiązaniu sojuszu przeciwko kolorowym rewolucjom.

(…)

…. czy narodowościowych na obszarze byłego ZSRR. Jednak Europa Zachodnia nie odnotowała tu zbyt wielu sukcesów. Rozpad ZSRR przypadł na budowie nowej formy wspólnoty tj. UE na podstawie Traktatu z Maastricht. W styczniu 1991 r. Rada Ministrów Spraw Zagranicznych krajów wspólnoty potępiła Moskwę za interwencję w Wilnie, ale dopiero po puczu Janajewa dostrzeżono konieczność wsparcia dla aspiracji niepodległościowych…
… swoje przedstawicielstwo w Brukseli przy UE od lipca 1995r. a od 1996 r. rozpoczyna się intensyfikacja kontaktów w ramach Komitetu Współpracy Ukraina- UE. W związku z dotychczasową oceną działań Ukrainy w ramach TACIS i korzystania z pomocy unijnej, UE nadaje Ukrainie status państwa o gospodarce przejściowej- formuła pozwalająca rozpoczęcie negocjacji związanych z ustanowieniem strefy wolnego handlu. KE postanowiła…
… konfliktowych. W kwestiach gospodarczych UE wspiera Rosję w staraniach do przyjęcia Światowej Organizacji Handlu. Poważną ofertą jest oferta związana z wymiarem północnym- chodzi o współpracę państw skandynawskich z Rosją zwłaszcza w kwestii związanej z rozbrojeniem, demilitaryzacją, kwestiami ekologicznymi, przestępczości itp. Także chodzi o Arktykę- Rosja zgłasza pretensje do znacznego obszaru Arktyki…
…: 1. Białoruś, Ukraina, Mołdowa, Litwa, Łotwa, Estonia; 2. Kraje Kaukazu, 3. Azja Środkowa i basen Morza Kaspijskiego. Ważnym elementem współpracy gosp. była kwestia utrzymania tranzytu surowców energetycznych i możliwości ich zbytu na rynkach europejskich. W celu wsparcia procesu budowania niepodległości tych państw uruchomiono program TACIS (Technical Assistance for the Commonwealth of Independent…
… Ukrainy; szereg spotkań polityków i deklaracje dot. wsparcia ekspertów. 2004-2005 r. pomarańczowa rewolucja- uznana za nieudany projekt- jednak miały duże znaczenie dla demokratycznych instytucji w państwie, Ukraina zwiększyła swoją zdolność do podwyższania standardów demokratycznych. Polska wspierała Ukrainę w latach 2006-2007 r. nie tylko pomocą w budowaniu systemu zbliżonego do systemu UE…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz