Stosunki polsko- rosyjskie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 924
Wyświetleń: 1820
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki polsko- rosyjskie - strona 1 Stosunki polsko- rosyjskie - strona 2 Stosunki polsko- rosyjskie - strona 3

Fragment notatki:

Stosunki polsko - rosyjskie.
Uwarunkowania stosunków polsko - rosyjskich:
1). Historyczne(obawa o odnowienie hegemonii rosyjskiej. Z kolei Rosja ma do czynienia z przeszłym wasalem, który teraz chce być równoprawnym partnerem)
2). Gospodarcze(zależność od rosyjskich surowców energetycznych)
3). Podmiotowo - strukturalne(stosunki z innymi państwami - relacje między stosunkami z USA i Rosją)
4). Zmiany koncepcji polityki zagranicznej Polski i FR
5). Rozbieżność w wizji europejskiej polityki bezpieczeństwa(Rosja chciała budować obronę w oparciu o KBWE/OBWE lub system budowany wspólnie z NATO - Rosją, a nie samo NATO. Polska z kolei silnie parła na Zachód i USA)
Etapy stosunków polsko - rosyjskich po zimnej wojnie:
1). 1990 - 93(starania Polski o zlikwidowanie więzów imperialnej zależności i ustanowienie nowych podstaw traktatowych stosunków wzajemnych)
2). 1993 - 99(pogarszanie stosunków przez proces integracji Polski z NATO)
3). 1999 - 2007(pogorszenie stosunków za rządów PiSu)
4). 2007 - ….(objęcie rządów przez PO i polityka polepszania stosunków z FR)
1). Jeszcze przez rozpadem ZSRR podpisano deklarację o współpracy obu przyszłych państw. Pierwsze lata to trudny okres, bo Polska chciała, by Rosja przyznała się do zbrodni katyńskiej(co Rosja uczyniła w 1990 r.), wycofała swoje wojska z terytorium państwa(ostatni żołnierze opuścili Polskę w 1993 r. zgodnie z umową). Problemem był też fakt wycofywania się wojsk rosyjskich z NRD przez Polskę. Pojawiały się kwestie roszczeń finansowych, np. za przymusowe prace w ZSRR w czasach stalinizmu czy za szkody spowodowane stacjonowaniem wojsk na terenie kraju. Polskę niepokoiła też wizja militaryzacji Obwodu Kaliningradzkiego(pojawiały się m.in. niesprawdzone inf. o przechowywaniu tam broni jądrowej).
Z kolei Rosja w 1991 r. starała się narzucić Polsce tzw. klauzulę antykoalicyjną - by storpedować jej aspiracje do NATO. Zgodnie z tą propozycją zawieranie traktatu z Rosją wykluczałoby udział w innym, wrogim sojuszu oraz współpracę z nim, a także zapewniałoby Rosji swobodny tranzyt swoich wojsk przez terytorium Polski. W kwestii zbrodni radzieckich Rosja uważała się sama też za ofiarę tego okresu i nie chciała się przyznać do winy. Rosji nie podobało się, że Polska wspierała tendencje niepodległościowe na Ukrainie, co Rosja widziała jako wtrącanie się w jej sprawy wew.
Na tym etapie oba państwa znalazły się w kryzysie gospodarczym, więc powiększał się deficyt w handlu między państwami.
W 1993 r. po wizycie B. Jelcyna w Polsce podpisano deklarację współpracy gospodarczej, kulturalnej, ekologicznej, umowę o budowie gazociągu Jamajskiego. W czasie tej wizyty Jelcyn zgodził się na przystąpienie Polski do NATO, ale miesiąc później Rosja się z tego wycofała. Podczas gdy Polska zdecydowanie parła do NATO, Rosja nie chciała dopuścić do rozszerzenia Sojuszu, chcą opierać budowę obrony Europy w oparciu o KBWE(tu dysponowała głosem mogącym blokować negatywne dla siebie decyzje).


(…)

…. W lutym 2008 roku premier Donald Tusk złożył oficjalną wizytę w Moskwie. W maju 2008 roku rząd Polski wyraził zgodę na mandat dla Komisji Europejskiej na rokowania z Rosją w sprawie PCA-2. W zamian Moskwa zniosła embargo na polskie mięso i produkty roślinne. W sierpniu 2008 roku po wybuchu wojny w Gruzji, ze strony Polski formułowane były przez opozycyjny PiS i prezydenta ostre zarzuty wobec Rosji…
… wykonawczej w Rosji po zamachu terrorystycznym dokonanym przez Czeczeńców w Biesłanie 1 września 2004 roku. Polska przyłączyła się wtedy do zachodniej krytyki tego kroku, a polscy politycy publicznie wyrażali obawy o losy demokracji w Rosji. Pogorszyło je jeszcze zaangażowanie czołowych polskich polityków w „pomarańczowej rewolucji” na Ukrainie na przełomie 2004/2005 roku, co było odbierane w Moskwie jako mająca wydźwięk antyrosyjski ingerencja w sprawy wewnętrzne Ukrainy. W listopadzie 2005 roku Rosja nałożyła embargo na import polskich produktów zwierzęcych i roślinnych(dopiero w 2007 r. Polsce udało się uzyskać poparcie UE w tej sprawie). Sytuację pogarszały rozmowy na temat amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Polska negatywnie odnosiła się do podpisanego w 2005 r. porozumienia niemiecko…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz