STOSUNKI OSOBISTE I MAJĄTKOWE MIĘDZY MAŁŻONKAMI

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
STOSUNKI OSOBISTE I MAJĄTKOWE MIĘDZY MAŁŻONKAMI - strona 1 STOSUNKI OSOBISTE I MAJĄTKOWE MIĘDZY MAŁŻONKAMI - strona 2 STOSUNKI OSOBISTE I MAJĄTKOWE MIĘDZY MAŁŻONKAMI - strona 3

Fragment notatki:

STOSUNKI OSOBISTE MIĘDZY MAŁŻONKAMI Zasada: Art. 23- równość praw i obowiązków małżonków Nie oznacza to, że małżonkowie wykonują w małżeństwie identyczne funkcje, zależy to od układu, jaki zostanie w małżeństwie przyjęty. Należy ją raczej rozumieć nie tylko jako formalne równouprawnienie ale także w ten sposób, iż w przypadku tradycyjnych układów małżeńskich, gdzie funkcja męża polega na pracy zarobkowej, a żony- na wychowywaniu dzieci i prowadzeniu gospodarstwa domowego- ustawodawca zrównuje pracę w domu z pracą zarobkową ( zob. Art, 27 i 43 §3 ). Obowiązki - Art. 23 i 24: 1) wspólne pożycie, - psychiczne ( wzajemna miłość ), - fizyczne ( obcowanie płciowe ), - gospodarcze ( wspólne prowadzenie domu i zaspokajanie potrzeb rodziny ). 2) wzajemna pomoc - a) obejmuje zarówno świadczenie codziennych usług, b) pomoc wyjątkową, np. w wypadku ciężkiej choroby a) pomoc fizyczna, b) wsparcie moralne 3) wierność, Naruszenie tego obowiązku to -nawiązanie bliższego pożycia z inną osobą, - stwarzanie pozorów zdrady ( SN- 1950 ). 4) współdziałanie dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli, Konkretyzacja- zob. Art. 27. 5) rozstrzyganie o istotnych sprawach rodziny, w braku porozumienia każdy z nich może zwrócić się do sądu ( chyba, że przepis szczególny kro przewiduje taką sytuację ). SPRAWY RODZINY- a) takie, które w równym stopniu dotyczą wszystkich członków rodziny ( np. decyzja co do tego, czy podnająć część domu jednorodzinnego i w ten sposób uszczuplić powierzchnię mieszkania, z której rodzina ta korzysta b) takie, które bezpośrednio dotyczą tylko na jednego z członków rodziny, ale rzutują na sytuację rodziny jako całości- np. decyzja co do tego, czy jeden z małżonków powinien zrezygnować z pracy zarobkowej i zająć się domem. Są to raczej deklaracje, z których nie wynikają doniosłe skutki prawne. Sankcją za nie wypełnienia tych obowiązków jest rozwód z winy małżonka, który ich nie przestrzega. Nazwisko małżonków ( Art. 25 ): Zasada: Małżonkowie pozostają przy swoich nazwiskach , Wyjątki: złożenie oświadczenia przed kierownikiem usc. Może być złożone a) przed sporządzeniem przez kierownika usc zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. b) bezpośrednio po zawarciu małżeństwa, - żona przyjmuje nazwisko męża, - mąż przyjmuje nazwisko żony, - mąż przyłącza nazwisko żony, - żona przyłącza nazwisko męża

(…)

… do udziału, który w razie ustania wspólności ustawowej przypadłby małżonkowi w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
Zarząd majątkiem wspólnym:
CZYNNOŚCI ZARZĄDU- Art. 36 §2- czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. - nie jest taką czynnością umowa poręczenia zawarta…
… lub przedsiębiorstwa.
CZYNNOŚĆ PROWADZĄCA DO ZBYCIA/OBCIĄŻENIA- każda czynność zobowiązująca ze skutkiem zobowiązującym jak i rozporządzająca ze skutkiem rozporządzającym, a więc umowa przenosząca własność nieruchomości, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo jedynie zobowiązująca do przeniesienia tych praw, zrzeczenie się prawa i to zarówno odpłatne i nieodpłatne, ustanowienie…
… nakładami ( zakładamy, że są mniej więcej równe ). W roku 2001 budowa zostaje zakończona i zaraz potem A i B zawierają małżeństwa, wprowadzając się do nowego domu. Grunt ( a więc także budynek- superficies solo cedit! ) pozostaje własnością B i należy do jego majątku osobistego ( prawo własności gruntu- przedmiot majątkowy nabyty przed powstaniem wspólności ustawowej- Art. 33 pkt 1 ). W takim wypadku…
… może zaspokoić się tylko z majątku osobistego dłużnika.
Wyjątki:
a) odpowiedzialność solidarna z Art. 30 ( zob. wyż. ).
b) z majątku osobistego dłużnika i majątku wspólnego ( Art. 41 §1 )
- jeśli zobowiązanie została zaciągnięte przez jednego małżonka za zgodą drugiego małżonka
W dotychczasowym stanie prawnym było tak, że jeśli wyrok był wykonywany przeciw jednemu z małżonków, to klauzula wykonalności byłą skuteczna także przeciwko drugiemu małżonkowi, ale tylko z jego części majątku wspólnego.
Obecnie art.787 kpc- żeby uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi trzeba przedstawić zgodę małżonka na piśmie,
c) odpowiedzialność z majątku osobistego dłużnika + wkładu do majątku wspólnego dłużnika, czyli:
- wynagrodzenie za pracę dłużnika
- dochody uzyskane przez dłużnika z innej działalności zarobkowej…
… na niego udziału we własności gruntu stanowiącego składnik majątku osobistego drugiego małżonka na podstawie Art. 231 §1 kc, jeżeli zabudowy gruntu budynkiem mieszkalnym dokonali oboje małżonkowie przed zawarciem małżeństwa, gdy pozostawali w konkubinacie. Np. narzeczeni A i B w 1999 budują dla siebie dom, aby po zawarciu małżeństwa mieli gdzie mieszkać. Budowy dokonują na gruncie będącym własnością B wspólnymi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz