Stosunki międzynarodowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 749
Wyświetleń: 4522
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki międzynarodowe - strona 1 Stosunki międzynarodowe - strona 2 Stosunki międzynarodowe - strona 3

Fragment notatki:

Stosunki międzynarodowe to notatka, która ma 10 stron i jest materiałem z wykładów dr Agnieszki Bryc. Notatki pochodza z 2008 roku. W notatce wyjasniono czym jest nauka o stosunkach międzynarodowych, jakie sa paradygmaty w stosunkach międzynarodowych oraz czym jest ład międzynarodowy. Omówiony został Model piramidy Organskiego. Nastepnie opisano metody porządkowania w stosunkach międzynarodowych oraz czym są CYKLE HEGEMONICZNE. W trakcie kolejnych wykładów skupiono sie na teorii konfliktu i teorii gier.

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE 05.10.2008
19.10.2008
NAUKA O STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH
Wszelkie interakcje pomiędzy uczestnikami czy aktorami na arenie międzynarodowej. Stosunki międzynarodowe mogą być nauką. Są dosyć młodą dziedziną wiedzy wiek 20 to rozwój tego kierunku. Nie do końca jest ukształtowana doktryna, ze względu na to że teoria i sama nauka dopiero zaczęła się kształtować. Ma szeroki zakres przedmiotowy mają charakter interdyscyplinarny (wymagana głębokiej wiedzy znajomości politologii, ekonomii, dyplomacji, filozofii itd. … najlepiej być humanistą ;) Profesor Kukułka mówił iż stosunki międzynarodowe mają charakter dynamiczny i zmienny-tworzą środowisko turbulencji. W stosunkach międzynarodowych rządzi anarchia (nie ma władzy zwierzchniej na d państwami). Polski wariant anarchii to poliarchia oznacza brak władzy zwierzchniej nad suwerennymi państwami. Specyfiką s. m. że informacja krąży na równi z dezinformacją a dezinformacja to klasyczna metoda prowadzenia polityki tym bardziej polityki zagranicznej.
PARADYGMATY W STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH
Przede wszystkim paradygmatami są następujące koncepcje:
Idealizm początek XX wieku do roku 33 idealiści najbardziej aktywni działają w Stanach Zjednoczonych wokół prezydenta Wilsona ( Wilsonizm - idealizm polityczny). Główne założenia idealizmu politycznego z lat 20 XX wieku:
- istnieje naturalna harmonia na arenie międzynarodowej
- koncepcja niewidzialnej ręki (system reguluje się sam)
- państwa niegodziwe można sprowadzić na właściwą drogę
- interesy państw są zbieżne
-filarem społeczności międzynarodowej są Stany Zjednoczone.
Idealiści utworzyli Ligę Narodów, która była skuteczna i była pierwszą powszechną organizacją międzynarodową. Dzięki niej mamy skodyfikowane prawo międzynarodowe. Liga Narodów w pakcie Brianda Kelloga zdelegalizowała wojnę jako instrument polityki państwa na arenie międzynarodowej od tego czasu wojna jest nielegalnym środkiem na arenie międzynarodowej. Dzięki Lidze Narodów powstał system bezpieczeństwa (pierwszy na świecie) System ten działa przed konfliktem nie może dopuścić do eskalacji.
Krytyka Ligi Narodów:
W 33 roku coraz więcej systemów totalitarnych, zmienia się myślenie na arenie międzynarodowej, obalano powoli każdy idealistyczny mit.
Realizm rok 33 polityka staje się coraz bardziej brutalna, na akcje należy patrzeć bez emocji. Główni przedstawiciele Hans Morenthau ( ojciec realizmu politycznego ), Arnold Wolfers ( prawa ręka Morenthau ), Henry Kissinger negocjował porozumienie na bliskim wschodzie ( dyplomata XX wieku ), Zbigniew Brzeziński ( politolog), Fareed Zakaria.
Główne założenia realizmu:
- interesy państw na arenie międzynarodowej z natury są sprzeczne, rzadko zdarza się by większość mocarstw jeżeli chodzi o interesy pokrywały się, Kady kraj zazwyczaj myśli tylko o sobie.


(…)

…. Nie ważne ile posiada się surowców ważne za to jest jak się nimi gospodaruje i kto kontroluje sieć dystrybucji.
Czynniki demograficzne: Liczba ludności (populacja)-Chiny, Indie, Bangladesz, państwa wysoko rozwinięte szczególnie liberalne europejskie. Strefa Gazy-populacja wysoko rozwinięta (7 dzieci na 1 kobietę).
Wielkość armii
Diaspory (mniejszość narodowa po za granicami) np. polonia w USA, Rosjanie…
…, władza jest zcentralizowana, z natury państwa te są bardziej stanowcze na arenie międzynarodowej, są bardziej agresywne politycznie, brutalne politycznie. Społeczeństwo nie ma wpływu na podejmowanie decyzji (Kuba Białoruś Rosja Korea)
Demokratyczne tzw. republiki władza jest naturalnym arbitrem, jest złem koniecznym, władza kontrolowana przez społeczeństwo. Podstawą działań politycznych to pluralizm polityczny. Istnieje trójpodział władzy. Społeczeństwo obywatelskie (bierze udział i wywiera wpływ na podejmowane decyzje polityczne). Na arenie międzynarodowej pluralizm polityczny odnosi się do dyfuzji władzy (rozproszenie władzy). Dla liberałów polityka to gra o sumie nie zerowej (realiści postrzegali świat gry o sumie zero). Reżim międzynarodowy to umowa międzynarodowa obdarowana sankcjami…
… oraz Merlin Olbrajt. Politycy : Paul Wolfowitz, Powell Collins, podhoretz Norman. 09.11.2008
ŁAD MIĘDZYNARODOWY
System dzieli się na subsystemy, systemy dzielimy ze względu na ilość biegunów (centrów wpływów) System unipolarny (jednobiegunowy) jest to klasyczna hegemonia.
System bipolarny (dwubiegunowy) funkcjonował w latach 45-89 w sumie to do 91 do momentu rozpadu ZSRR.
Multi-polarny (wielobiegunowy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz