To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
5 marca 2013 r. Na nast ę pne zaj ę cia: - uchw. (7) SN z 26.01.2005, III CZP 42/04,
OSNC 2005, nr 9, poz. 149
- wyr. z 22.11.2006, V CSK 299/06,
OSNC 2007, nr 9, poz. 143
- wyr. z 16.05.2012, III CSK 273/11,
lex nr 1224683
Zobowiązania pieniężne - zobowiązania pieniężne sensu stricto i zobowiązania niepieniężne ze świadczeniem pieniężnym. Odróżnić należy także zobowiązania pieniężne w walucie obcej.
Wyrażenie zobowiązania w walucie obcej i wykonanie zobowiązania w walucie obcej - to, że wyrażone jest zobowiązanie w walucie obcej, nie znaczy, że musi być wykonane w walucie obcej. Nominalizm i waloryzacja - zasada nominalizmu i wyjątki, umowne klauzule waloryzacyjne i waloryzacja sądowa, odsetki (od kiedy liczyć odsetki, pierwsza uchwała tego dotyczy).
Czy wierzyciel może się zrzec odsetek za opóźnienie?
SN w orzeczeniu przyjmuje, że tak. Patrz: art. 481 KC i art. 385 zn. 1 i 385 zn. 3 KC
STOSUNEK ZOBOWI Ą ZANIOWY Cechą stosunku zobowiązaniowego jest świadczenie, czyli konkretne zachowanie dłużnika, które może przybrać postać działania lub zaniechania działania. Świadczenie nie pojawia się w innych stosunkach prawnych. Umowy typu najmu, dzierżawy itp. mają wyłącznie cechy stosunku obligacyjnego, nie przenosi się prawa do rzeczy, dlatego najemca/dzierżawca itp. nie musi być właścicielem rzeczy.
W przypadku umowy kupna/sprzedaży mamy do czynienia ze zobowiązaniem się ze strony sprzedawcy do przeniesienia prawa własności na kupującego, które może nastąpić wraz z zawarciem umowy, ale może też nastąpić później.
Zobowiązanie realne - strony stosunku są wyznaczane poprzez specyficzną sytuację do rzeczy, typowy przykład zobowiązania realnego art. 678 KC (jeśli ktoś jest wynajmującym i zbywcą, to x wstępuje w jego miejsce).
Jeśli zachowanie (świadczenie) nie zostanie spełnione przez dłużnika, to pojawia się roszczenie odszkodowawcze. Wyrok z dnia 27 kwietnia 2001 r., III CKN 368/00 Zmiana strony umowy jest w polskim systemie możliwa, choć nie ma ogólnej regulacji na ten temat, łączy się art. 509 KC i 519 KC. Taka zmiana jednak wymaga zgody wszystkich trzech stron.
Osoba prawna ani tzw. ułomna osoba prawna nie może być konsumentem, może nim być tylko osoba fizyczna. Wierzyciel może od dłużnika żądać określonego zachowania i tylko od dłużnika ! Nie od osoby trzeciej (istota stosunu zobowiązaniowego). Zasada swobody umów - art. 353 zn. 1. Dotyczy tylko stosunków zobowiązaniowych i tylko umów, które mogą być źródłem stosunku zobowiązaniowego lub mogą zmieniać trwający już stosunek zobowiązaniowy (tzw. umowa zmieniająca, zwykle określana jako aneks), lub kończyć ten stosunek zobowiązaniowy (może kreować nowy stosunek, np. odnowienie). Może zostać zawarta także w przypadku, gdy zobowiązanie wynika z czynu niedozwolonego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)