Stosunek podstawowy a pełnomocnictwo i prokura

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 2597
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek podstawowy a pełnomocnictwo i prokura - strona 1

Fragment notatki:

STOSUNEK PODSTAWOWY (wewnętrzny) a PEŁNOMOCNICTWO/PROKURA
Od stosunku pełnomocnictwa/prokury, należy odróżnić odrębny stosunek prawny między mocodawcą/przedsiębiorcą, a pełnomocnikiem/prokurentem, na podstawie którego ten ostatni jest zobowiązany do działania w imieniu i na rzecz mocodawcy/przedsiębiorcy. Samo bowiem pełnomocnictwo (prokura) daje mu jedynie kompetencję do działania w cudzym imieniu.
Podstawą takiego zobowiązania nie jest zatem stosunek pełnomocnictwa, lecz odrębne zdarzenie prawne (np. umowa zlecenia, umowa o pracę, umowa menedżerska itp.). Należy jednak zaznaczyć, że jakkolwiek zazwyczaj udzielenie prokury łączy się z istnieniem między stronami takiego stosunku podstawowego (zwanego również wewnętrznym), to nie jest to warunek konieczny udzielenia pełnomocnictwa (prokury). Nie ma bowiem przeszkód, aby pełnomocnictwo, a zatem i prokura, była udzielona bez istnienia odrębnego, podstawowego stosunku prawnego, który zobowiązywałby pełnomocnika (prokurenta) do działania w imieniu i na rzecz mocodawcy.

 Stosunek podstawowy nie jest całkowicie pozbawiony doniosłości prawnej, bowiem rozstrzyga m.in. o tym, czy pełnomocnik może ustanowić substytutów, oraz czy dopuszczalne jest ustanowienie pełnomocnictwa nieodwołalnego lub niewygasającego wskutek śmierci pełnomocnika albo mocodawcy.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz