Stosunek cywilnoprawny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek cywilnoprawny - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Stosunek cywilno prawny
Stosunek cywilno prawny składa się z trzech elementów:
1. Treść stosunku cywilno prawnego - są to prawa i obowiązki stron tego stosunku.
Uprawnienia - to prawa możności zachowania się w określony sposób. Z reguły w uprawnieniu jednej osoby towarzyszy jakiś obowiązek innej osoby.
2. Przedmiot tego stosunku
3. Podmioty, czyli strony tego stosunku
Prawo podmiotowe - jest to pojęcie zbiorcze oznaczające ogół uprawnień jakiejś strony stosunku cywilno prawnego.
Wyróżniamy:
a) prawa podmiotowe majątkowe i niemajątkowe
b) prawa podmiotowe bezwzględne - wypływają one bezpośrednio z treści przepisów, dlatego też są skuteczne względem wszystkich np. prawo własności (np. właściciel książki)
c) prawa podmiotowe względne - są one przeciwieństwem praw podmiotowych bezwzględnych. Wynikają one z danego stosunku cywilno prawnego, dlatego też są skuteczne tylko wobec drugiej strony tego stosunku np. oddanie butów do szewca (powstał stosunek prawny pomiędzy szewcem a np. mną)
Roszczenie - jest to skonkretyzowane prawo podmiotowe. Jest to możność domagania się od indywidualnie oznaczonej osoby spełnienia wobec nas konkretnego świadczenia.
Ekspektatywa - to możność domagania się, aby przyznano nam w przyszłości pewne prawo. Jest to prawo oczekującego np. lokatorskie prawa spółdzielcze do lokalu.
Kompetencja - jest to możność kształtowania swoją jednostronną czynnością prawną sytuacji nie tylko swojej, ale i innej osoby. Kompetencję nazywamy inaczej uprawnieniem kształtującym np. wypowiedzenie najmu mieszkania.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz