Stosunek cywilnoprawny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek cywilnoprawny - strona 1

Fragment notatki:

Co to jest stosunek cywilnoprawny? Jego elementy.
Stosunek cywilnoprawny- stosunek uregulowany przez PC; jest to ustanowiona w przepisach prawa więź o charakterze powinnościowym pomiędzy ludźmi lub utworzonymi przez nich organizacjami, uznanymi przez normę prawną za podmioty prawa.
Podział:
-dwustronnie zindywidualizowane- z uprawnieniem jednej łączy się obowiązek drugiej. Obie strony są konkretnie oznaczone
-jednostronnie zindywidualizowane- z prawem oznaczonej osoby (uprawniony zindywidualizowany) wiąże się obowiązek powszechnego nie przeszkadzania w wykonywaniu prawa.
Elementy stosunku cywilnoprawnego:
-podmiot- osoba prawna lub fizyczna. Zasadniczo są 2 strony- uprawniona i zobowiązana, wyjątek stanowi spółka cywilna, która jest stosunkiem wielostronnym tj każdy jest uprawniony i zobowiązany
-konsekwencje wielości podmiotów
-podzielność świadczeń
-wspólność w częściach ułamkowych - spójność łączna- każdemu podmiotowi należy się prawo do całej rzeczy i nie może rozporządzać swoim udziałem dopóki wspólność trwa. Ograniczone jest żądanie zniesienia wspólności. Wygasa zazwyczaj ze stosunkiem prawnym, na którym się opiera (solidarność bierna- dot. dłużników, czynna- wierzycieli)
- przedmiot- zachowanie się dozwolone, zakazane lub nakazane i istniejące poza człowiekiem obiekty, których to zachowanie dotyczy.
- treść- uprawnienia i obowiązki stron.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz