Stosowanie prawa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosowanie prawa - wykład - strona 1 Stosowanie prawa - wykład - strona 2 Stosowanie prawa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Temat: Stosowanie prawa Prawo stosują organy państwa, a stosowanie prawa polega na wydaniu decyzji konkretnych i indywidualnych na podstawie przepisów, które są generalne i abstrakcyjne:
Indywidualny - jednostkowy
Konkretny - szczegółowość opisów okoliczności i skutków
Przestrzeganie prawa stosowanie się do prawa
Organy stosujące prawo:
Sądy - są niezawisłe, wydają orzeczenia
Organy administracji publicznej, rządowej i samorządowej - zorganizowane w sposób hierarchiczny, mają tworzyć wspólną strukturę, wydają decyzje administracyjne.
Procedura instancyjna - sposób kontroli merytorycznej:
W sądach Apelacje, zażalenia - wskazywanie niewłaściwych elementów
Sąd wyższej instancji może decyzję, co, do której złożono apelacje, lub zażalenie:
Uchylić
Odrzucić
Zwrócić do ponownego rozpatrzenia
Zasada przynajmniej 2 instancyjności - (obowiązuje, w UE) muszą być, co najmniej 2 instancje.
Istnieje kilka pionów sądów:
Sądownictwo powszechne - sprawy cywilne, karne rodzinne itp.
Sąd y r ejonow e - obejmują głównie powiat, miasto na prawach powiatu, dzielnice (w dużych miastach).
Wydziały grodzkie - funkcjonują jako odrębny sąd grodzki, czyli najniższej instancji, zajmuje się drobnymi wykroczeniami.
Sąd rejonowy jest drugą instancją dla sądu grodzkiego, (czyli pełni funkcje odwoławczą).
Są sprawy zaczynające się w sądach rejonowych na ich wydziałach, (których jest wiele). Tylko w niektórych sądach rejonowych tworzy się wydziały obejmujące wydziały sadów sąsiednich (np. wydział pracy, gospodarczy, rejestrowy - prowadzący KRS, gospodarczo-upadłościowe).
Sąd y okręgow e - obejmują kilka powiatów, miast wydzielonych itd., są sądami odwoławczym dla sądu rejonowego, działają jako sąd I instancji w pewnych sprawach (np. sprawy rozwodowe).
Posiadają wydziały odwoławcze i pierwszo-instancyjne, które same prowadzą sprawy i jeszcze inne (jak np. ubezpieczeń społecznych, wydział penitencjarny nadzoruje wykonanie kary pozbawienia wolności).
Sądy apelacyjne - odwoławcze, co do decyzji sądów okręgowych, mają większy zasięg, obejmujący czasem nawet dwa województwa. Posiadają wydziały
Karny Cywilny Lustracyjny Pracy i u bezpieczeń społecznych Sądy administracyjne - zajmują się sprawami administracyjnymi, np. odwołania od decyzji prezydenta miasta. Istnieje droga administracyjna, jeśli się ją wyczerpie można się również zwrócić do sądów takich jak:
Wojewódzki sąd administracyjny Naczelny sąd administracyjny

(…)

… wyższego rzędu (porównuje przepisy). Działa na wniosek odpowiednich organów, lub organizacji społecznych (takich jak związki zawodowe, - ale tylko w zakresie przepisów, które ich dotyczą).
Przedmiot skargi konstytucyjnej do trybunału konstytucyjnego obywatel może złożyć skargę konstytucyjną, gdy zostają wykorzystane wszystkie możliwości, można wtedy zaskarżyć przepis, na mocy, którego zostały podjęte wcześniejsze decyzje. Organy europejskie:
Europejski trybunał sprawiedliwości jest w nim sąd I instancji, działający jako pierwsza instancja stosuje prawo wspólnotowe (siedziba w Luxemburgu).
Europejski trybunał praw człowieka - jest instytucją powołaną przez radę europy, na podstawie europejskiej konwencji praw człowieka, działa na jej podstawie na podstawie złożonej do niego skargi (siedziba w Strasburgu…
… przebiegu wydarzeń (stosowany rzadko)
Wizja lokalna - częściej stosowana,
Dowód powiązany z wyjaśnieniami - np. badanie na wykrywaczu kłamstw, ale nie może być uważany jako jedyny dowód, trzeba mieć inne dowody, czyli nie może być samoistny.
Kwestia przyznania - jedna strona podnosi fakty podane przez drugą stronę, są okoliczności zgodnie podane (przyznane przez daną stronę) i okoliczności sporne.
Sąd…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz