Stoicy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 623
Wyświetleń: 2576
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stoicy - strona 1 Stoicy - strona 2 Stoicy - strona 3

Fragment notatki:

Zmierczak. Notatka składa się z 3 stron.
Poglądy na państwo i prawo stoików Stoicyzm uchodził za oficjalną filozofię hellenistyczną, pojawił się na przełomie IV i III w. p.n.e., a przetrwał do IV-V w. n.e. Sukces stoicyzmu tkwił w racjonalistycznej filozofii, operującej kategoriami uniwersalnymi (stoicy charakteryzowali się swoistą „giętkością” na zmieniającą się rzeczywistość). Jak żadna z doktryn starożytnych, stoicyzm był odporny na działania czasu i sytuacji (przystosowywał się do zmieniających się realiów społecznych i polityczno-ustrojowych). Twórcami tej szkoły byli: Zenon z Kition, Chryzyp z Cylicji i inni. W Rzymie za najwybitniejszych przedstawicieli uchodzili: Panecjusz, Polibiusz, Cicero, Seneka, Marek Aureliusz.
poglądy stoików :
uważali, że świat jest rozumnym ładem i harmonią
wyznawali zasadę determinizmu (wszystkim rządzi los, przeznaczenie)
rozum przenika każdą część świata, sprawiając, że jest to twór ożywiony
uważali, że każdy może być mędrcem (do mądrości dochodzi się w wyniku żmudnej pracy)
inaczej niż cynicy pojmowali cnotę - ich ujęcie było bardziej wyrafinowane intelektualnie (ludzie z natury są dobrzy, wszelka skłonność do zła jest „importem” z zewnątrz)
cnota to wartość absolutna i niepodzielna, tak mężczyzn, jak i kobiet, wolnych i niewolników
mądrość jest identyczna z wolnością (człowiek mądry jest wolny)
wyznawali zasadę fatalizmu („stoicki spokój” nakazywał znosić nawet największe przeciwności losu)
w relacjach społecznych nie odbiegali od innych myśli filozoficznych (np. niewola to tylko stan zewnętrzny, materialny, człowiek może być wolny duchowo, jednakże rozróżniali również niewolę wewnętrzną, niewolę, w którą popadał człowiek głupi)
stoicyzm aprobował własność prywatną i społeczną nierówność
państwo występowało w kręgu zainteresowań stoików (wyznawali zasadę współpracy z władzą, przenikali do grup rządzących)
stoicyzm spośród wszystkich hellenistycznych filozofii był najbliższy polityce (widzieli w niej narzędzie realizacji swojej filozofii kosmosu)
państwo musiało jednak spełniać określone warunki (musiało być tworem rozumnym)
stoicy nie dyskwalifikowali żadnej z form ustrojowych, uważając, że każda może być dobra, przy zachowaniu racjonalności
w kwestii prawa umiejętnie synchronizowali prawo naturalne z państwowym
stoicy z natury nie byli egoistami (byli społecznie zaangażowani)
stoicyzm nie był buntowniczy, bliżej mu do konserwatyzmu, aniżeli do reformizmu
byli materialistami
monistyczny charakter świata-pneuma przenika wszystko.
Rzymska doktryna polityczno-prawna rozwinęła się późno (wiązało się to niewielką pasja Rzymian do rozważań filozoficznych i teoretycznej refleksji). Rzymianie interesowali się raczej praktycznym wykorzystaniem polityki do celów imperialistycznych. Arystokratyczna republika, z dominującą pozycją magistratury, zaostrzała stopniowo apetyty wielkich nobilów, co miało niestety destrukcyjny charakter (zagrożenie dla starożytnych cnót). W Rzymie za podstawową filozofie przyjęto stoicyzm, z jego racjonalizmem, kultem kosmicznego ładu, idei gwarantującej szczęście cnoty. Pociągał ich również swoisty kosmopolityzm stoików. Rzymianie mieli poczucie misji dziejowej, uważali swój ustrój (połączenie monarchii, arystokracji i demokracji) za najwspanialszy, będący źródłem rzymskich sukcesów - znamienne były tu poglądy Polibiusza, który uważał, że ustrój mieszany jest najmniej narażony na degenerację. W okresie kryzysu republiki koncepcja Polibiusza została zachwiana

(…)

…, zaproponowanym przez Cycerona. Zasada pryncypatu została definitywnie ugruntowana przez Oktawiana Augusta (27 r. p.n.e.).
cechy jedynowładztwa:
skumulowanie władzy w jednym ręku
władza monarchy dożywotnia
w okresie pryncypatu starano się jednak maskować rządy jedynowładcze, poprzez pozostawienie iluzorycznego ustroju republikańskiego (pozostawienie dawnych instytucji prawnych, magistratur, itd.)
władza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz