Stężenia punktowe w ścianach

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 2744
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stężenia punktowe w ścianach - strona 1

Fragment notatki:

Stężenia punktowe w ścianach
Niewielkie obiekty halowe mogą posiadać układy poprzeczne wykonane z dwuteowników wal­cowanych w postaci ram o różnych schematach statycznych, na przykład połączonych przegubowo z fundamentami i sztywno w pozostałych węzłach. Obudowa ścian często jest mocowana do rygli wykonanych z kształtowników połączonych ze słupami od strony zewnętrznej hali (rys. 8.8). Słupy takich ram, oprócz obciążenia od dachu, są zmiennie obciążone w poprzek hali (wiatr, suwnice). Ta zmienność powoduje, że pasy słupów mogą być ściskane lub rozciągane.
Rys. 8.8. Schemat konstrukcji ściany z tężnikiem pionowym międzysłupowym oraz ramowy układ poprzeczny: szczegół A - stężenie boczne i przeciwskrętne (por. rys. 8.9)
Stateczność podłużna hali może być zapewniona przez stężenia międzysłupowe każdego rzędu podłużnego słupów. Budowa stężeń słupów w podłużnych ścianach zewnętrznych hali jest podobna do tężników połaciowych poprzecznych. Stężenie to może być wykonane między słupami, ale jeżeli dodatkowo ma być wykorzystane do przeciwdziałania niestateczności ogólnej słupów i wykorzys­tuje się do tego celu rygle, to stężenie umieszcza w płaszczyźnie styku rygli z pasami zewnętrznymi słupów. Wówczas stężenie ściany jest kratownicą wspornikową, której pasami są pasy zewnętrzne słupów połączonych przegubowo z fundamentami, słupkami - rygle pośrednie i rygiel oczepowy, a skratowaniem - ukośne pręty połączone z pasami i zapewniające geometryczną niezmienność pól prostokątnych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz