Stewart Stres w pracy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stewart Stres w pracy - strona 1 Stewart Stres w pracy - strona 2 Stewart Stres w pracy - strona 3

Fragment notatki:


Stres w pracy - Andrew M. Stewart Poszczególne dziedziny życia człowieka łączą się - sytuacja w pracy wpływa na sytuację w domu i odwrotnie. Stres także nie dotyczy jakiegoś wyizolowanego elementu. Nie chodzi o to, by wyeliminować stres, ale by dopasować optymalny poziom stresu dla danej osoby i go utrzymywać. „Stres jest szczególnego rodzaju interakcją między tobą a twoim otoczeniem: dostrzegasz sytuację wyzwania, zagrożenia lub szkody; uważasz, że wynik ma duże znaczenie dla twojego dobrobytu; nie jesteś pewien, czy skutecznie zdołasz sprostać wyzwaniu, uniknąć zagrożenia.” Stres występuje zawsze - continuum od braku aktywności, przez zdrowe jej poziomy, do miotania się w dążeniu do zrobienia za szybko zbyt wielu rzeczy. Skrajne pozycje na skali wywołują zmiany w fizjologii. Ludzie mają różny zakres tolerancji na stres - jego intensywność, rodzaj i okres trwania. Stres a motywacja Motywacja jest procesem cyklicznym: zarówno osiągnięcie celu i ulga, jak i porażka, stawiają nas w nowej sytuacji motywacyjnej - człowiek wiecznie do czegoś dąży. Prawa Yerkesa-Dodsona obowiązują także wtedy, gdy motywacja pochodzi z zewnątrz (np. od kierownika). Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie pobudzenie motywacyjne może prowadzić do zachowań związanych ze stresem. Dla największej efektywności należy osiągnąć optymalny poziom pobudzenia, a ten jest różny w zależności od trudności zadania i czasu potrzebnego na jego wykonanie. „Stres występuje wtedy, gdy brak harmonii między daną osobą, tym, czego się od niej oczekuje, a sposobem, w jaki się ją o to prosi. Można by powiedzieć, że stres to motywacja na opak.” Lęk jest szczególnym rodzajem stresu, wywołuje takie same zmiany w fizjologii. Obawa - nieokreślony lęk przed czymś, co się jeszcze nie wydarzyło lub może się w ogóle nie wydarzyć; często powstrzymuje od działania; może wynikać z tego, że przyzwyczailiśmy się martwić. Badania Friedmana i Rosenmana pozwoliły wyróżnić dwa typy zachowania: typ A - niepewność co do własnej pozycji, nadmierna agresja, nieuzasadniona wrogość, poczucie niedostatku czasu („choroba pośpiechu”), dążenie do samozniszczenia - duża wrażliwość na wydarzenia stresujące, silna reakcja
typ B - przeciwieństwo zachowania typu A Na chorobę wieńcową cierpiało 11% osób typu A i 6% osób typu B - to dowodzi, że oba typy mogą działać efektywnie i skutecznie. Nie należy za wszelką cenę dążyć do zachowań typu B. Sprawne osoby typu A są czujne, ale nie reagują przesadnie, szybko się mobilizują do takiego poziomu reakcji, jaki uważają za odpowiedni do rodzaju problemu, z którym się stykają, i analizują po wszystkim przebieg zdarzenia, aby uczyć się na popełnionych błędach i zachować na przyszłość właściwe rozwiązania.

(…)

… Radzenie sobie na szczycie 4 typy reagowania na stres: Zdrowy typ A - aktywny i zadowolony; wysoki poziom adrenaliny i niski kortyzolu; lubią wymagania, samodzielność i władzę - „stres szczęśliwy” Niezdrowy typ A - aktywny i nieszczęśliwy; wysoki poziom adrenaliny i kortyzolu; wysokie wymagania, ale bez władzy i panowania nad sytuacją - wysiłek + niezadowolenie Zdrowy typ B - bierny i zadowolony: niski poziom adrenaliny i kortyzolu; lubią otoczenie nie stawiające wymagań, wtedy mogą być twórczy, funkcjonować dobrze w swoim tempie Niezdrowy typ B - niski poziom adrenaliny, ale wysoki kortyzolu; niezadowolenie bez podejmowania wysiłków (różni się od wyuczonej bezradności niezdrowego typu A tym, że osoba typu B nie okazuje złości) Osoby na kierowniczych stanowiskach stosują następujące metody kierowania…
… (zmęczenie, trudność przystosowania się do pracy w nocy, wydłużenie czasu aktywności) zmiana rytmu dobowego temperatura i wilgotność powietrza (skrajne wartości, duże zmiany - łatwiej znieść zmiany temp. przy niższej wilgotności)
ilość pracy: zbyt dużo - 3 rodzaje przeciążenia: wymaga się od danej osoby umiejętności, które przekraczają jej możliwości zbyt duża szybkość pracy zbyt duża ilość pracy zbyt…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz