Stereotypy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stereotypy - wykład - strona 1 Stereotypy - wykład - strona 2 Stereotypy - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Stereotypy Stereotypy bardzo trudno zwalczać, ponieważ nasze umysły lubią proste rozwiązania i nie chcą łatwo zgodzić się na komplikacje. Dlatego też stwierdzenie typu "Moja kuzynka jest blondynką i właśnie habilitowała się z geometrii" kwitowane jest zwykle zapewnieniem "Tak! wyjątki się zdarzają!", niekiedy wzbogaconym niezrozumiałą uwagą o wyjątkach, które potwierdzają regułę. Chociaż stereotypy są wygodne i sprawiają, że czujemy się lepiej, są też groźne, a to z dwóch powodów. Po pierwsze - ich istnienie wyłącza refleksję, wyłącza myślenie. Wydaje się nam, że jakaś grupa jest taka to a taka, i nie musimy się już zastanawiać, jak zrozumieć jej członków. Stereotypy gaszą nasz zapał umysłowy, pozwalający zrozumieć świat, w którym żyjemy. Ich używanie i rozpowszechnianie zabija w nas więc to, co najbardziej ludzkie, co odróżnia nas od zwierząt: użycie rozumu. W rezultacie zaś przyzwyczajenie i przyzwolenie na funkcjonowanie stereotypów czyni nas bezbronnymi wobec życia i zmieniającego się świata: jeśli my sami nie zastanowimy się nad tym, co sądzić o jakiejś kwestii, inni wymyślą i przeforsują za nas swoją opinię. A jeśli inni - to nie ze względu na mnie samego, ale z korzyścią dla nich: dla ich systemów światopoglądowych albo ich korzyści materialnych. Po drugie - stereotypy są groźne, ponieważ mówią nam nie tylko, jacy są ludzie, ale również jak traktować tych, którzy należą do określonej grupy. Stereotypowe postrzeganie prowadzi do dyskryminacji równych sobie narodowości, kolorów skóry, płci, orientacji seksualnych, religii. A ta dyskryminacja prowadzi do niesprawiedliwości, agresji i łez, nieraz do mordów, wojen i ludobójstwa.Stereotypy na temat osób homo- czy biseksualnych i transseksualnych nie różnią się gatunkowo od innych stereotypów. Jak wszystkie stereotypy, są złe i szkodliwe. Jak wszystkie stereotypy powinny być zwalczane.Do pokonania tego stereotypu, jak każdego innego, wystarczą dwie rzeczy: rzetelna wiedza i krytyczne myślenie. Przekazywanie wiedzy i uczenie krytycznego myślenia to zadania szkoły. Zadaniem nauczyciela jest więc między innymi przeciwstawianie się stereotypom i ukazywanie uczniom, w jak sposób władają one ludzkimi umysłami. Udział nauczyciela jest tu kluczowy. Od jakości wychowania, od tego, na ile szkole - czyli TOBIE - uda się rozwinąć w uczniach nawyk samodzielnego myślenia i nie pozwolić im zasklepiać się w wygodnych stereotypach zależy, czy zostaną ludźmi sprawnymi intelektualnie. A od tego z kolei uzależnione jest ich osobiste powodzenie i powodzenie całego kraju. Pamiętaj: Twoja praca jak żadna inna decyduje o tym, jak będzie wyglądała Polska i świat.Jest jednak i bardziej bezpośredni efekt Twojej walki ze stereotypami. To dziesiątki szczęśliwych dzieci, przyjaźniących się z innymi, bawiących się, chodzących do szkoły bez lęku, pogodnie się rozwijających. To sukces, który ujrzysz w uśmiechu dziecka.

(…)

… za postępem. Wobec emancypacji kobiet, która jest faktem, papierz zmieniał stopniowo swoje zdanie na przestrzeni ostatniego wieku, goniąc przemiany, by wreszcie z kilkudekadowym opóźnieniem ją zaakceptować, choć bez entuzjazmu. Wszelako dziś sprawy mają się tak dobrze, że prof. Mary Ann Glendon, szefowa delegacji Watykanu na Światową Konferencję ds. Kobiet (8.03.99), mogła z satysfakcją stwierdzić: "Papież…
… i utrzymywaniu negatywnych stereotypów. Podsumowując, możemy stwierdzić, że stereotypy stanowią główną konsekwencję procesu kategoryzacji. Proces ten uwypukla podobieństwa w obrębie danej kategorii oraz różnice między poszczególnymi kategoriami. Najbardziej podatne na stereotypowe przekonania są środkowe poziomy w hierarchicznym systemie zawierania informacji. Opisy kategorii społecznych uwarunkowane…
…. Czemu? Bo niewygodnie, bo za mało przestrzeni, bo rydwanami kierowali muskularni przedstawiciele męskiego narodu, dorożkami mało zamożni, a maluchami.hmm.no cóż. Wiedziały, że nie ma sensu marnować swojej energii na próżno. Zdawały sobie sprawę, że są stworzone do wyższych celów. I tak pojawiły się: mercedes, lamborghini, porsche, ferrari. Płeć piękna miała w końcu w czym wybierać. XXI wiek to czas kobiet…
… to naiwność, płytkość, sentymentalizm, idealizm, nadmierna uczuciowość dominująca nad racjonalnością. Czy właśnie te cechy uniemożliwiają nam, kobietom realną i naukową ocenę sytuacji? Mężczyźni tak właśnie myślą, duże grono kobiet również. Zapewne wynika to z wpajanego od dziecka przekonania, że kobieta ma być bojaźliwa, bezbronna, szukająca oparcia i bezpieczeństwa tylko u boku silnego mężczyzny…
…! *** Dlaczego tak mało kobiet gra w piłkę nożną? - Bo nie tak łatwo znaleźć jedenaście kobiet, które chciałyby wystąpić w takich samych kostiumach. ** - Dlaczego kobieta ma mniejsze stopy od mężczyzn? - Zeby stała bliżej zlewu. *** Jakie są 3 ulubione zwierzęta kobiety ? - Norki w szafie, jaguar w garażu i osioł co na to wszystko zarobi. *** Stworzył Pan Bóg rośliny, patrzy i się cieszy, że takie ładne się udały. Stworzył…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz