stereotypy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 469
Wyświetleń: 2233
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
stereotypy - strona 1 stereotypy - strona 2 stereotypy - strona 3

Fragment notatki:


POSTRZEGANIE POLAKÓW ORAZ STEREOTYPY NA TEMAT POLAKÓW I INNYCH NACJI W HISZPANII „ Stereotyp   - słowo to wywodzi się od greckiego stereos, co oznacza „przestrzenny” i typos, co należy tłumaczyć jako „wzorzec”.   Stereotyp to   pojęcie , które oznacza generalizację dotyczącą pewnej   grupy , a także różnych zjawisk, gdzie określonym cechom i sytuacjom zostaje przypisane znaczenie, które jest często fałszywym przeświadczeniem.   Stereotypy mogą zostać przyjęte przez pojedynczą osobę, a także przez grupę osób. Taka konstrukcja myślowa pojawia się na skutek własnych obserwacji, a także wzorców i sygnałów, które zostają wysyłane przez   społeczeństwo . Wzorce te mogą mieć charakter negatywny, pozytywny, a także neutralny. Jednak zazwyczaj stereotypy kojarzone są negatywnie.   Stereotypy są wynikiem niepełnej   wiedzy , niewłaściwego przekonania na temat otaczającego świata. Utarte w ten sposób rozumienie ciężko (trudno) jest zmienić czy odrzucić, gdyż zazwyczaj stereotypy „obowiązują” przez wiele lat. ” Na podstawie podstawowej definicji stereotypu można wysnu ć tezę, że tkwiące w naszej świadomości przekonania dotyczące innych społeczności mogą znacząco wpłyną ć na podejmowane przez nas decyzje np. w sferze biznesowej. Członkostwo w Unii Europejskiej otwiera przed nami wiele możliwości - czy wobec tego obraz Polaka. jako „pijaka i złodzieja” może nam zaszkodzić w nawiązywaniu nowych kontaktów ekonomicznych, czy też wykształcony i „tani” Polak otwiera przed nami nowe rynki pracy? Jakie stereotypy krążą o Polakach, ile jest w nich prawdy i jak wypadamy na tle innych nacji UE postanowiłam sprawdzić, przeprowadzając badanie o charakterze wywiadu eksperckiego z przedstawicielem kraju członkowskiego, położonego w innej części Europy o odmiennych zwyczajach i kulturze - Hiszpanem. Moim rozmówcą był 23 letni student administracji o imieniu Jose, pochodzący z Alicante - dużego miasta we wschodniej części Hiszpanii. Jose przebywa obecnie od pół roku w Polsce, w Lublinie (moim rodzinnym mieście) dzięki wymianie w ramach programu Erasmus. Nigdy wcześniej nie był w Polsce, miał jednak niewielką styczność z Polakami pracującymi lub wypoczywającymi w Hiszpanii. Na potrzeby badania przeprowadziliśmy dwie rozmowy (w kontakcie bezpośrednim) -22 oraz 28 grudnia 2011 r., trwające odpowiednio: 1.15 h i 50 min. oraz kilka konsultacji telefonicznych trwających nie więcej niż parę minut. W naszych spotkaniach uczestniczyła również moja serdeczna koleżanka Asia, obecna partnerka Jose, która jest zafascynowana kulturą Hiszpanii, w której mieszkała przez okres 1 roku (miała okazję „poczuć na własnej skórze” jak traktuje się tam naszych rodaków), studiuje iberystykę i płynnie mówi w języku hiszpańskim, co pomogło przezwyciężyć pewne bariery komunikacyjne oraz zapobiegło zniekształceniu wyniku badania. Asia także miała wiele cennych spostrzeżeń, a jej uwagi

(…)

… z mężczyzną z innego kraju, ale często bardzo się denerwują, nie raz są agresywni, kiedy obcokrajowiec zaleca się do „ich” kobiet. Hiszpanie są bardzo wylewni w swoich gestach - całują się na powitanie, przytulają nie mając na sobie koszulek i klepią po pupach, co dla Polaków dozwolone jest jedynie w sporcie. Dlatego też w Polsce Jose z kolegami trzymają się głównie z polskimi dziewczynami, a ich koleżanki…
….
Włosi natomiast to leniwe maminsynki, bałaganiarze uchodzący za znawców kobiet, a tak naprawdę nie potrafią być wierni własnym żonom. Jedzą tylko makaron i pizze. Używają tyle żelu do włosów, że chyba nigdy nie myją głowy, a na dodatek wydaje im się że grają w piłkę nożną tak dobrze, jak Hiszpanie.
Portugalczycy mają czas na wszystko i niczym się nie przejmują. Mężczyźni uważają się za macho, a tak naprawdę to pantoflarze. Niewierni egoiści.
Oczywiście wszystko to tylko stereotypy, pół żartem pół serio, a tak naprawdę Hiszpanie są bardzo otwarci w stosunku do wszystkich bez względu na narodowość. Mniej okrutne wydają się być opinie np. na temat Niemców, którzy są bogaci, dokładni, lubią pić piwo i produkują dobre samochody, choć przy tym są troszkę sztywni i gburowaci. Grecy również są postrzegani…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz