Statystyka rozkład dwumianowy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1631
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Statystyka rozkład dwumianowy - strona 1 Statystyka rozkład dwumianowy - strona 2 Statystyka rozkład dwumianowy - strona 3

Fragment notatki:

Rozkład dwumianowy - Bernoulliego Rozkład dwumianowy polega na przeprowadzeniu n jednakowych, niezależnych doświadczeń, z których każde może zakończyć się „sukcesem” z prawdopodobieństwem p lub „porażką” z prawdopodobieństwem q=1-p. Prawdopodobieństwo pojawienia się sukcesu jest jednakowe w każdym z kolejnych doświadczeń. Zmienną losową w tym eksperymencie jest zdarzenie polegające na pojawieniu się k liczby sukcesów w próbach, przy czym k჎. gdzie:
k = 1, 2, 3, ..., n - liczba wystąpienia „sukcesów” n - liczba doświadczeń
p - prawdopodobieństwo wystąpienia sukcesów
Dystrybuanta zmiennej losowej o rozkładzie dwumianowym ma postać:
Wartość oczekiwana w rozkładzie dwumianowym: Wariancja w rozkładzie dwumianowym:
Przykład Pewna firma posiada pięć jednakowych komputerów pracujących niezależnie od siebie. Prawdopodobieństwo tego, że w ciągu dnia roboczego komputer ulegnie awarii wynosi 0,1. Zakładamy, że awarię usuwa się dopiero następnego dnia. Jaki jest rozkład liczby komputerów ulegających awarii w ciągu dnia roboczego i jakie jest prawdopodobieństwo tego, że w ciągu dnia awarii ulegną więcej niż dwa komputery?
Prawdopodobieństwa odpowiadające poszczególnym wartościom (realizacjom zmiennej losowej X) są następujące:
Rozkład zmiennej losowej X można przedstawić w następującej postaci:
Dystrybuanta zmiennej losowej X przyjmuje więc postać:
Korzystając z wyznaczonej funkcji prawdopodobieństwa i dystrybuanty obliczymy prawdopodobieństwo tego, że w ciągu dnia roboczego ulegną awarii więcej niż dwa komputery. Można to zrobić na dwa sposoby:
P(X 2) = 1 - P(X ≤ 2) = 1 - F(2) = 1 - 0,99144 = 0,00856
P(X2) = P(X=3) + P(X=4) + P(X=5) = 0,0081 + 0,00045 + 0,00001 = 0,00856
Oczekiwana (średnia) liczba komputerów ulegających awarii w ciągu dnia roboczego wynosi:
E(X) = 5 * 0,1 = 0,5
Wariancja jest równa:
D 2 (X) = 5 * 0,1 * 0,9 = 0,45
Odchylenie standardowe wynosi:
D(X) = √0,45 = 0,67 Zadania
Z akt firmy ubezpieczeniowej wynika, że 30 % posiadaczy polis, którzy przekroczyli 50 lat, zgłasza roszczenia w ciągu jednego roku. Wybrano losowo pięciu posiadaczy polis mających powyżej 50 lat. Jakie jest prawdopodobieństwo, że: 1) roszczenia zgłosi dokładnie dwóch posiadaczy, 2) nie więcej niż trzech posiadaczy zgłosi roszczenia, 3) co najmniej trzech z nich zgłosi roszczenia w ciągu nadchodzącego, 4) mniej niż trzech posiadaczy zgłosi roszczenia. Wyznacz średnią oraz odchylenie standardowe w odpowiednim rozkładzie.


(…)

…) nie mniej niż 2 zapłaci czekiem, (3) żaden nie zapłaci czekiem, (4) wszyscy zapłacą czekiem. (5) Oblicz średnią liczbę klientów płacących czekiem. Sporządź wykresy rozkładu prawdopodobieństwa i dystrybuanty.
W kontroli jakości partia wyrobów zostaje zaakceptowana jako dobra tylko wtedy, gdy liczba sztuk wadliwych nie przekracza ustalonej z góry wartości w stosunku do liczebności całej partii. Zakładamy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz