Czym różni się hipoteza statystyczna od hipotezy badawczej?
HIPOTEZA BADAWCZA - jest sformułowana w terminach badania, w terminach merytorycznych a nie statystycznych. Hipoteza badawcza, niekiedy nazywana hipotezą naukową jest propozycją przypuszczalnego rozwiązania problemu badawczego, przez który w metodologii rozumie się pytanie albo zbiór pytań dotyczących pewnego fragmentu rzeczywistości. Taka propozycja rozwiązania problemu badawczego to często pomysł na przeprowadzenie badania, które może doprowadzić do rozwiązania problemu badawczego. Hipoteza badawcza to dowolne przypuszczenie odnośnie relacji między elementami czy właściwościami badanych elementów, sformułowane w terminach określonej dziedziny wiedzy czy dyscypliny naukowej.
HIPOTEZA STATYSTYCZNA formułowana jest w terminach prawdziwych, (choć nam nieznanych) wartości parametrów czy postaci rozkładu a nie wyników uzyskiwanych z próby. Hipoteza statystyczna dotyczy teoretycznej kategorii badania a nie wyników uzyskanych z próby. Hipoteza statystyczna to każde przypuszczenie dotyczące rozkładu (rozkładów) prawdopodobieństwa badanej zmiennej losowej (zmiennych losowych). Przypuszczenie to może dotyczyć parametru (parametrów) rozkładu prawdopodobieństwa albo postaci tegoż rozkładu. Natomiast testowanie hipotezy statystycznej to nie tylko kwestia decyzji związanej z hipotezą zerową (testowaną) ale także rozstrzygnięcie, co zrobić, jeśli ją odrzucimy. Odrzucenie hipotezy zerowej jest równoznaczne z podjęciem decyzji o jej fałszywości. Decyzja o przyjęciu hipotezy zerowej nie polega na stwierdzeniu iż jest ona prawdziwa. W każdym przypadku testowania hipotezy, oprócz hipotezy zerowej, sformułowana musi zostać także hipoteza alternatywna.
Zinterpretuj poziom istotności testu równy 0.05
POZIOM ISTOTNOŚCI TESTU gwarantuje nam, że decyzja o fałszywości hipotezy zerowej i w konsekwencji decyzja o jej odrzuceniu będzie błędna nie częściej niż α x 100%. Czyli dla α = 0,05 decyzja o odrzuceniu hipotezy zerowej będzie błędna nie częściej niż w 5 przypadkach na 100.
Zinterpretuj poziom ufności przedziału ufności równy 0.05
Jeśli wielokrotnie przeprowadzimy doświadczenie losowe (badanie) na odpowiedniej próbie i na podstawie wyników każdej próby obliczając realizację przedziału ufności, otrzymamy dużą liczbę liczbowych przedziałów ufności o różnych krańcach i różnych długościach. Jeśli poziom ufności przedziału ufności jest równy 0,95 to 95% spośród tych przedziałów będzie pokrywało nieznaną wartość szacowanego parametru Q (np. wartości oczekiwanej), oczywiście nie wiemy, które to są przedziały. (Prawdopodobieństwo, iż wynik badania zarejestrowany w próbie, podany w sposób przedziałowy jako pewien zakres wartości, jest zgodny ze stanem faktycznym w całej populacji
(…)
….
Czy test niezależności chi-kwadrat i dokładny test Fishera są stosowane do testowania takich samych hipotez? Jakich?
TEST CHI-KWADRAT NIEZALEŻNOŚCI służy do weryfikacji hipotezy o niezależności dwóch zmiennych dyskretnych, (kiedy obydwie zmienne wyrażone są na skali nominalnej, albo obydwie na skali porządkowej, albo jedna zmienna wyrażona jest na skali nominalnej, a druga na skali porządkowej). Mamy…
… mogą być zaklasyfikowane do różnych kategorii, np. wśród ludzi możemy wyróżnić osoby różnej płci lub zawodu. Relacje między kategoriami to zgodność (A=B) lub różność (AႹB). Skala porządkowa umożliwia porządkowanie danych. Zatem wyniki można uszeregować np. rosnąco. Skala przedziałowa umożliwia określanie odległości. Wyniki zatem mogą być poddawane operacjom arytmetycznym, takim jak sumowanie i różnicowanie…
… oczekiwana estymatora jest równa wartości estymowanego parametru Q.
Miary zależności między zmiennymi dyskretnymi
Stosując test niezależności chi-kwadrat możemy jedynie zdecydować, iż badanie zmienne nie są niezależne. Jeśli chcemy się dowiedzieć jaka jest siła tej zależności oraz w przypadku skal porządkowych, jaki jest jej kierunek, musimy zastosować mierniki zależności.
Miarę traktujemy jako symetryczną…
… rozkładów brzegowych. Niekiedy kappa przyjmuje wartość ujemną - oznacza to niezgodność, zgodność jeszcze słabszą niż czysto przypadkowa, choć występuje niezwykle rzadko.
MIARY ZALEZNOŚCI DLA ZMIENNYCH MIERZONYCH NA SKALACH PORZĄDKOWYCH
Oparte na porównywaniu zgodności i niezgodności par względem siebie. Wyznaczane są w oparciu o rangi a nie wartości zmiennej. Rangowanie polega na posortowaniu (rosnąco…
… (czyli porównywanie przedziałów). Skala ta nie posiada zera bezwzględnego. Pozwala operować na liczbach naturalnych. Skala ilorazowa jest „zamknięta” z jednej strony (posiada zero bezwzględne). Ponadto pozwala operować na liczbach rzeczywistych, umożliwia mnożenie i dzielenie (porównywanie stosunków). Wybrana skala determinuje odpowiednie narzędzia statystyczne, ponadto część informacji możemy utracić, jeśli np…
… przez xp.
Kwanyl rzędu 0,25 jest nazywany pierwszym kwartylem, kwanty rzędu 0,5 to drugi kwartyl równy medianie, kwanty rzędu 0,75 nazywany jest trzecim kwartylem. W działalności praktycznej kwartale dzielą badaną populację (próbę) ze względu na wielkość obserwacji na cztery równoliczne części. PERCENTYLE - kwantyle rzędu 0,1; 0,2 … 0,8; 0,9 Scharakteryzuj parametry rozproszenia
WARIANCJA - moment…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)