statystyka matematyczna - zagadnienia

Nasza ocena:

4
Pobrań: 105
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
statystyka matematyczna - zagadnienia  - strona 1

Fragment notatki:


32. Patrz punkt.36. 33. Twierdzenie trzech sigm zilustrować obrazkiem 34. Wyjaśnij pojęcie rzeczywistego poziomu istotności porównując go z założonym. Wykonaj rysunek . 35. Sposoby estymacji odchylenia stand. 36. Sposoby estymacji wartości średniej Przedział ufności dla nieznanej średniej dla populacji przy małej próbce: - wartośc średnia wyznaczona z próby statystycznej
μ - nieznana wartośc średnia dla populacji
σ - odchylenie standartowe populacji
n - licznośc próby statystycznej - wartośc odczytana z tablic dystrybuanty r.normalnego Sx - odchylenie stand.próby
37. 1-α - Poziom ufności określa szansę z jaką nieznany parametr populacji generalnej znajduje się w wyznaczonym przedziale ufności. α- Poziom istotności odpowiada marginesowi błędu, tj. prawdopodobieństwu, że nieznany parametr populacji będzie miał wartość leżącą poza wyznaczonym przedziałem ufności.
Przedział ufności jest to przedział, w którym z prawdopodobieństwem 1—α znajduje się nieznana wartość średnia populacji μ.
Szerokość przedziału ufności wzrasta wraz z poziomem ufności
38. Rozkłady symetryczne : t-studenta, normalny, Bernouliego, trójkątny, hipergeometryczny Asymetryczne: Poissona, chi kwadrat,, logarytmiczno-normalny, wykładniczy, F-snedecora, trójkątny 39. Na czym polega standaryzacja zmiennej losowej. Po co się przeprowadza tą czynność Standaryzacja , w statystyce doprowadzanie do wzajemnej bezpośredniej porównywalności charakterystyk ilościowych obiektów, zjawisk lub procesów, wyrażonych w różnych jednostkach fizycznych (naturalnych i wartościowych). Standaryzacja odbywa się przez wyrażenie wszystkich porównywanych charakterystyk w jednej, umownie przyjętej, zestandaryzowanej jednostce, czemu służą specjalnie w tym celu opracowane algorytmy. 40. Opisać znane ci kwantyle Kwartyl dolny Q1 jest to wartość, poniŜej ktorej znajduje się 25% uporządkowanych niemalejąco danych statystycznych.


(…)

…: rozkład populacji różni się istotnie od rozkładu normalnego 42. Opisz jakimi funkcja opisuje się zmienna losowa skokowa. Wykonać rysunki i opisać
Funkcja rozkładu prawdopodobieństwa (osie to p oraz x)
Funkcja dystrybuanty 43.Opisz jakimi funkcjami opisuje się zmienne losowe ciągłe. Wykonać rysunki i opisać.
Funkcja gęstości prawdopodobieństwa f(x)
Zaznaczone pole odpowiada wartości dystrybuanty F(xi…
… i jak one się nazywają?
Przy weryfikacji hipotez statystycznych można podjąć poprawną decyzję lub można popełnić jeden z dwóch błędów:
— błąd I rodzaju polegający na odrzuceniu testowanej hipotezy H0 , gdy jest ona prawdziwa;
— błąd II rodzaju polegający na przyjęciu hipotezy H0 , gdy jest ona fałszywa (tzn. prawdziwa jest hipoteza alternatywna H1 ).
Wielkość -wtf????
43. co to są hipotezy nieparametryczne. Podać…
…, która dobrze odzwierciedla całą populację, czyli jej właściwości, jest dobrym modułem
Próba tendencyjna - dane uzyskane z próby tendencyjnej ( nie losowej) są bez wartości dla wnioskowania o populacji. Badania na takiej grupie dają przekłamania w wynikach. ( np. badanie samych prymusów w liceum pod kątem stosunku do szkoły nie będzie prawdziwe dla całej populacji tego liceum)
Dobór próby można podzielić na siedem etapów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz