statystyka matematyczna, Parametr populacji a jego estymator.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
statystyka matematyczna, Parametr populacji a jego estymator. - strona 1

Fragment notatki:


17. Parametr populacji a jego estymator. Parametr populacji to taki parametr, którego wartość nie jest znana. Można ją jednak oszacować dzięki estymatorowi.
Estymatorem jest każda statystyka z próby, która służy do oceny wartości nieznanych parametrów populacji generalnej lub każda wielkość z próby, która służy do szacowania jej wielkości. 18. Def przedziału ufności i poziomu ufności, poziomu istotności. Przedział ufności to przedział, który z zadanym z góry prawdopodobieństwem 1-α, zwanym współczynnikiem ufności, pokrywa nieznaną wartość szacowanego parametru. Przedział ten jest podstawowym narzędziem estymacji przedziałowej.
Poziom ufności to właśnie 1-α określa on szansę z jaką nieznany parametr populacji generalnej znajdzie się w wyznaczonym przedziale ufności.
Poziom istotności α odpowiada marginesowi błędu czyli prawdopodobieństwu że wyznaczony parametr będzie leżał poza wyznaczonym przedziałem ufności. 19. Jaką rolę pełni poziom ufności przy konstruowaniu przedziału ufności. Pokazuje on z jakim prawdopodobieństwem dany parametr może znaleźć się poza wyznaczonym przedziałem ufności. 20. Do czego stosuje się wzór na test Stosuje się go do dużej próby wylosowanej w sposób niezależny z populacji generalnej o dowolnym rozkładzie skokowym lub ciągłym o określonym typie dystrybuanty.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz