Statyczne i fizyczne obciążenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1806
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Statyczne i fizyczne obciążenie - strona 1 Statyczne i fizyczne obciążenie - strona 2

Fragment notatki:


Obciążenie fizyczne - jeden z rodzajów obciążenia pracą, pokonywane przez określone czynności układu mięśniowego, które działają pod wpływem wszelkich oporów lub sił przyciągania ziemskieg o . Wyróżniamy obciążenia dynamiczne i statyczne.
Obciążenie statyc zne powstaje w wyniku pracy, gdy na zewnątrz nie obserwujemy ruchu kończyn lub tułowia, ale mięśnie są napięte. Z tego tez powodu w czasie wykonywania pracy statycznej wydatek energetyczny powoduje większą uciążliwość niż podczas pracy dynamicznej.
W czasie wysiłków statycznych przeważają skurcze izometryczne . Charakteryzują się tym, ż e mięsnie nie ulegaj ą skr ó ceniu , nie następuje zbliżanie się do siebie miejsc ich przyczepu na częściach kostnych. Rozwijana siła mięśniowa pozostaje w stanie równowagi z oporem zewnętrznym lub siłą ciężkości . W wyniku obciążeń statycznych występują przeważnie napięcia posturalne , wywołane wymuszoną pozycją ciała np. przy pracach ruchowo monotypowych.
Podczas wysiłku statycznego teoretycznie nie ruszamy się, lecz nasze mięśnie wbrew pozorom stale wykonują ciężką pracę. Skutkiem pracy statycznej są napięte mięsnie . Długotrwałe napięcie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, w wyniku czego przepływa przez nie mniejsza ilość krwi. To z kolei wpływa na zmniejszenie przemiany materii na skutek mniejszej ilości doprowadzonego do komórek O2 i równocześnie, wolniejsze odprowadzanie z nich szkodliwych produktów przemiany materii. W rezultacie prowadzi to do zmę czenia i uczucia dyskomfortu.
W statycznie pracującym mięśniu tworzy się dług tlenowy i wzrasta znaczenie przemian beztlenowych. Czego następstwem są negatywne skutki.
Obciążenie statyczne - skutki zmniejszony lub całkowicie zamknięty przepływ krwi przez ściśnięcie naczyń .
Co powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyśpieszenie pracy serca ; szybkie wywołanie zmęczenia; lokalne objawy bólu ; Bóle krzyża, kręgosłupa, w szczególności kar, bark i odcinek lędźwiowo-krzyżowy)
stany zapalne wskutek gromadzenia kwasu mlekowego
Zaburzenia ukrwienia nerwów oraz upośledzenie przewodnictwa nerwowego Aby ustrzec się przed powyższymi skutkami możemy ocenić obciążenie statyczne któremu ulegamy. Do oceny obciążenia statycznego musimy znać : rodzaj przyjętej postawy ciała w trakcie wykonywanych czynności , obciążenie statyczne jest największe w pozycji stojącej, dlatego tam gdzie jest to możliwe powinniśmy wykonywać prace w pozycji siedzącej, stopień wymuszenia zajmowanej pozycji i pochylenia ciała , w latach 60 w Polsce został opracowany schemat oceny obciążenia statycznego wynikający z zajmowanej pozycji ciała, schemat ten przyjął następujące kryteria: zróżnicowanie na pozycje siedzącą, stojącą oraz chodzenie, występowanie pochylenia tułowia, stopień wymuszenia zajmowanej pozycji, dopuszczalność okresowych zmian pozycji przy danej czynności;

(…)

… analizuje laboratoryjnie, chronometraż czasu pracy pracownika, rejestrowanie czasu trwania i tempa pracy, wykonywanej w danych warunkach, w celu ustalenia czasu niezbędnego do jej wykonania, gwarantującego określony poziom wydajności, a także bezpieczeństwo na stanowisku pracy, pozwala ustalić normy pracy i dostosować je do adekwatnego wynagrodzenia. Przeciwdziałanie:
Unikać: Pozycji wymuszonych i Pracy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz