To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
„Status i konformizm w grupach nieformalnych” Harley & Consalvi 1. W ważnej dla danego członka grupie odniesienia, dążenie do utrzymania lub podniesienia swojego statusu ma kluczowy wpływ na jego dostosowanie się do sprzecznych sądów grupowych.
2. Wrażliwość na wpływ grupy jest dodatnio skorelowana z:
- motywacją do utrzymania lub podniesienia statusu
- satysfakcją jaką dana osoba czerpie z bycia członkiem grupy
Wynika to z przesłanki, że członek grupy jest świadomy otwartości systemu statusów w grupie - istnieje możliwość zmiany statusu (wspięcie się lub spadek w hierarchii)
3. Centrum zainteresowania artykułu:
A. „zróżnicowane reakcje lidera, członka o drugorzędnej pozycji i członka o najniższym statusie w grupie nieformalnej na naciski ze strony innych członków grupy” - czy mają zróżnicowaną motywację do poprawy i utrzymania swojej pozycji
a) osoby o najniższym statusie :
- wykazują największy konformizm jeżeli przyjmiemy hipotezę, że motywacja jest funkcją odległości od celu
- duża odległość od najwyższego statusu → mała motywacja do podniesienia statusu → mała podatność na naciski grupowe (szczególnie gdy zajmowana pozycja jest pewna)
- słaba pozycja (niepewny status) → największy konformizm, wynikający z obawy przed utratą członkowstwa b) osoby o drugorzędnej pozycji w grupie :
- cel najwyższej pozycji może wywierać na nie największy motywacyjny wpływ
- wykazują największy konformizm, jeśli ze swoim statusem mocno wiążą stopień w jakim są akceptowane przez grupę (najwyższy konformizm u osób, które uważają, że są średnio akceptowane)
c) liderzy :
- konformizm ze względu na osiągnięcie najwyższego statusu w grupie - minimalny
- gdy ich pozycja jest pewna → nie muszą zawsze zachowywać się konformistycznie
- gdy ich pozycja jest niepewna → najwyższy konformizm (ze względu na straty jakie poniosą jeżeli spadną w hierarchii)
d) członkowie o wyższym statusie a członkowie o niższym statusie : - w sprawach ważnych dla grupy wykazują większy konformizm
- w sprawach mało ważnych dla grupy podlegają mniejszym wpływom ze strony innych członków o wysokim statusie
B. „zróżnicowany wpływ członków o tych trzech pozycjach statusu na oceny pozostałych członków, wraz z relatywnym znaczeniem każdego z nich w określeniu normy grupowej”:
z badań nad znaczeniem statusu dla efektywności źródła w grupie nieformalnej i większych całości społecznych wynika, że względny wpływ jest bezpośrednim następstwem statusu pozycji (tylko przypuszczalnie)
4. Badanie przeprowadzono na grupie 122 chłopców, których za pomocą kwestionariusza socjometrycznego podzielono na 27 nieformalnych grup-klik (zakładano, że status będzie w nich bardzo ważny dla członków). Zadaniem była ocena odległości między dwoma równoczesnymi błyskami światła. W zależności od fazy badania, wyróżnionym ze względu na status członkom grupy (źródła) i pozostałym badanym (członkowie), pokazywano te same lub różne bodźce. W celu zwiększenia prawdopodobieństwa, że badanie zostanie potraktowane poważnie grupie, która najdokładniej wykona zadnie obiecano nagrody pieniężne (podkreślono, że wynik ma opierać się na sądach całej grupy). Określono porządek wydawania sądów o bodźcach - źródła robiły to zawsze na końcu. Fazy badania związane były:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)