Stabilizacja kierunków prądów powietrza w kopalni przewietrzanej prądami wznoszącymi
W czasie pożaru w kopalni o przewietrzaniu wznoszącym należy stosować:
1.Tamowanie bocznicy, w której powstał pożar. Jest to pod każdym wzg1ędem korzystne, nawet wtedy, gdy depresja naturalna (pożarowa) nie występuje w tej bocznicy. Dlatego tamę w tej bocznicy uważa się za zasadniczą i nieodzowną we wszystkich przypadkach pożaru w prądzie wznoszącym.
2.Korzystne jest tamowanie wszystkich prądów bocznych odchodzących od prądu głównego płynącego do miejsca pożaru. Konieczne jest natomiast tamowanie tych prądów bocznych, którymi powietrze dopływa do miejsc występowania depresji cieplnej na drodze dymów.
3.W prądzie głównym miedzy szybem wdechowym a tamą zasadniczą, jak również na drodze odpływu dymów należy usunąć wszelkie przeszkody, jakie tamują ich przepływ (np. tamy regulacyjne, zasuwy przy wentylatorze, itp.).
4.Zwiększenie spiętrzenia wentylatora, do którego płyną dymy (przy wentylacji ssącej) lub który doprowadza powietrze do ognia (przy wentylacji tłoczącej), jest w każdym przypadku korzystne.
Należy także nadmienić, że przy doprowadzaniu powietrza do miejsc gdzie płyną bardzo gorące dymy, trzeba liczyć się z moż1iwością powstawania wtórnych ognisk pożarowych. W celu uniknięcia tych ognisk należy możliwie szczelnie tamować prądy doprowadzające powietrze do miejsc niebezpiecznych. Uwagi te odnoszą się nie tylko do normalnych systemów wentylacyjnych, lecz również i do systemów przekątnych.
9.4.2.Stabilizacja kierunków prądów powietrza w kopalni przewietrzanej prądami schodzącymi
Jeśli przewietrzanie kopalni jest schodzące, to w czasie pożaru w prądzie schodzącym kierunek działania depresji naturalnej jest przeciwny do kierunku działania wentylatora głównego. W przypadku kopalni przewietrzanej schodzącymi prądami powietrza zazwyczaj występuje odwrócenie prądu głównego przy normalnych kierunkach prądów bocznych. Stabilizacja kierunków prądów powietrza w kopalni o przewietrzaniu schodzącym przeprowadza się odmiennie niż w kopalniach o przewietrzaniu wznoszącym. 9.4.3.Stabilizacja rozpływu powietrza w kopalniach metanowych
Stabilizacja kierunków prądów powietrza przeprowadza się wtedy, gdy nie występuje zagrożenie wybuchowe. W kopalni rnetanowej należy ze wzg1ędu na zagrożenie wybuchowe przeprowadzić stabilizację rozpływu powietrza tj. kierunków i strumieni objętości powietrza. Należy przy tym brać pod uwagę następujące okoliczności:
aktywne gaszenie pożarów i stężenie gazów pożarowych wywiera istotny wpływ na sposób realizacji stabilizacji rozpływu powietrza.
tama zasadnicza nie może spowodować wystąpienia niebezpiecznych stężeń metanu w strefie objętej pożarem,
(…)
… się w strefie objętej pożarem, m3/s,
Gd -dolna granica wybuchowości roztworu gazów palnych, %,
r -stężenie gazów palnych w powietrzu dopływającym do ogniska pożaru (głównie CH4),%, Aby umożliwić doprowadzenie do strefy objętej pożarem strumienia objętości powietrza wyznaczonego ze wzoru, należy utrzymywać w budowanych tamach stabilizacyjnych odpowiednie przeloty dla powietrza.
9.5. Zabezpieczenie prądów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)