Śrubowe styki montażowe ram pełnościennych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 287
Wyświetleń: 4046
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Śrubowe styki montażowe ram pełnościennych - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Śrubowe styki montażowe ram pełnościennych
Wprowadzenie
Z uwagi na wymiary płaskich ram układów poprzecznych hal (które przekraczają dopuszczalne gabaryty transportowe) dzieli się je na elementy prętowe. Są one scalane na montażu z zastosowaniem śrubowych styków montażowych.
Sposoby rozmieszczenia styków montażowych w ramie portalowej pokazano na rys. 7.15. Styki montażowe mogą się znajdować w węźle okapowym (typ A) lub kalenicowym (typ C), a czasami również w przęśle rygla (typ B). Moż­na wyróżnić okapowe styki ram pełnościennych: poziomy (rys. 7.15a), skośny (rys. 7.15b) i pionowy (rys. 7.15c).
W kalenicowym styku poziomym (rys. 7.15a) rygiel dachowy pasem dolnym opiera się na wieńczącej blasze poziomej słupa. W kalenicowym styku skośnym (rys. 7.15b) rygiel dachowy i słup są wyposażone w ukośnie usytuowane wzglę­dem swych osi blachy czołowe. Z kolei w pionowym styku kalenicowym pionową blachę czołową rygla łączy się z pasem wewnętrznym słupa. Przy rozbudowanych narożach ram (gdy występują duże siły wewnętrzne w węźle) styki montażowe (czołowe lub zakładkowe) przesuwa się poza obręb węzła kalenicowego ustro­ju. Wówczas mogą one być usytuowane w przęśle rygla (rys. 7.15d) lub także na wysokości słupa (rys. 7.15e). Z uwagi na rozpiętość rygli ram dzieli się je zazwyczaj w węźle kalenicowym (rys. 7.15f).
Prętowe elementy ram łączy się na montażu przede wszystkim z zastoso­waniem styków śrubowych. Najczęściej są to śrubowe połączenia doczołowe, rzadziej zakładkowe.
Rozwiązania kombinowane, w których projektuje się równocześnie śrubowy styk doczołowy i połączenie z nakładkami (por. rys. 7.23), nie są zalecane ze względu na trudny do określenia rozkład sił wewnętrznych w takim złączu, a także wobec niedogodności technologicznych związanych z ich poprawną realizacją.


(…)

… w węźle okapowym (typ A) lub kalenicowym (typ C), a czasami również w przęśle rygla (typ B). Moż­na wyróżnić okapowe styki ram pełnościennych: poziomy (rys. 7.15a), skośny (rys. 7.15b) i pionowy (rys. 7.15c).
W kalenicowym styku poziomym (rys. 7.15a) rygiel dachowy pasem dolnym opiera się na wieńczącej blasze poziomej słupa. W kalenicowym styku skośnym (rys. 7.15b) rygiel dachowy i słup są wyposażone…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz