Środowisko społeczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Środowisko społeczne - strona 1 Środowisko społeczne - strona 2

Fragment notatki:

Siwek. Notatka składa się z 2 stron.
ŚRODOWISKO SPOŁECZNE Życie człowieka uwarunkowane jest cechami środowiska które decydują o jego przebiegu. Do najważniejszych czynników należą :
Geograficzne i demograficzne podstawy życia społecznego . Czynniki geograficzne związane są z przyrodniczymi możliwościami zaspokojenia przez człowieka jego potrzeb egzystencjalnych. Środowisko geograficzne wpływa na to jaka gospodarka prowadzona jest przez człowieka na określonym terytorium i w związku z tym określa typ społeczeństwa, który warunkuje jego strukturę oraz zasady życia społecznego . Demograficzne podstawy życia społecznego związane są z cechami populacji, związane są również z liczebnością populacji zamieszkującej określone terytorium, ważny jest wskaźnik urodzeń i zgonów- który wskazuje na średnią długość życia ludzkiego oraz kategorie wiekowe charakterystyczne dla danego społeczeństwa . Pozwala więc określić nie tylko starzenie się społeczeństwa przewidywać jego skutki związane ze strukturą społeczną .
Duże znaczenie dla społeczeństwa może też mieć współczynnik płci , czyli proporcja mężczyzn do kobiet. Kiedy proporcje te ulegną zachwianiu, jak to się dzieje w czasie wojen, pojawiają się swoiste zjawiska związane z feminizacją życia społecznego .
Równie ważny dla społeczeństwa może być skład narodowościowy populacji . Środowisko społeczne - ogół zjawisk które są skutkiem relacji występujących między jednostkami grupami społecznymi i innymi zbiorowościami , których istnienie uzależnione jest od występowania więżi społecznej . Kręgi społeczne Kręgi społeczne to niewielkie zbiorowości opierające się na bezpośrednich stycznościach, wypływających ze słabej więzi instytucjonalnej i nie posiadające wyraźnej zasady odrębności, ani innych komponentów konstytuujących grupę. Ze względu na rodzaj wiezi społecznej , ilość i jakość kontaktów można wyróżnić : Kręgi stycznościowe, koleżeńskie i przyjacielskie. Kręgi stycznościowe - bazują na interakcjach bezpośrednich, których przyczyną jest użytkowanie tej samej przestrzeni. Kręgi koleżeńskie- związane jest z posiadaniem przez jednostkę pewnej wiedzy na temat ich statusu. Kręgi koleżeńskie tworzą ludzie, którzy się znają ze względu na przynależność do tych samych zbiorowości lub instytucji. Istnieje między nimi poczucie więzi społecznej Kręgi przyjacielskie angażują emocjonalnie ludzi wchodzących w interakcje. .łatwo mogą przekształcić się z grupy formalnej w nieformalną .
Opinia społeczna to poglądy, nastawienia, oceny (sady) dotyczące aktualnego, ale określonego przedmiotu (wartości) lub określonej osoby i jej sposobu zachowania, formułowanie i przekazywanie sobie przez członków publiczności , skupionej wokół osadzonej wartości lub osoby. ( Jan Turowski )

(…)

… organizacji.
Wspólnota religijna może mieć charakter instytucji formalnej związanej z działalnością kościoła powszechnego lub nieformalnej wtedy, gdy przybiera formę sekty. Sekta jest wyznaniową grupą wspólnotową, która kwestionuje doktryny, kult, tradycje obrzędowe bądź struktury organizacyjne kościoła. Społeczności lokalne
Społeczność lokalna jest tym aspektem struktury systemu społecznego, który odnosi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz