środowisko naturalne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
środowisko naturalne - omówienie - strona 1 środowisko naturalne - omówienie - strona 2 środowisko naturalne - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Politechnika Wrocławska
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i geologii
Podziemne magazyny i składowiska
Temat:
Środowisko naturalne a jego największe zagrożenia wskutek eksploatacji węgla kamiennego
Grupa 2:
Środowiskiem naturalnym nazywamy zespół naturalnych elementów, które są ze sobą powiązane, a jednocześnie otaczają organizmy żywe. Środowisko ma ciągły wpływ na człowieka, ale jednocześnie człowiek ciągle oddziaływuje na środowisko. Eksploatacja węgla kamiennego może być prowadzona metodą odkrywkową lub też metodą głębinową Niezależnie od sposobu eksploatacji górnictwo węgla kamiennego ma bardzo duży wpływ na środowisko naturalne i jego poszczególne elementy.
Podziemne kopalnie węgla kamiennego mają wpływ na
wody powierzchniowe (zasolenie, obniżenie poziomu wody i wysychanie zbiorników),
wody podziemne (zanieczyszczenie, zmiana warunków hydrogeologicznych),
powierzchnię ziemi (odkształcenia i podtopienia terenu, zmianę stosunków wodnych gleby, składowanie odpadów).
powietrze (emisja gazowa z palących się hałd),
krajobraz, florę i faunę, wartości kulturowe - w zależności od lokalizacji prowadzonej działalności górniczej.
Wybrane rodzaje oddziaływań na środowisko górnictwa węgla kamiennego
Lp.
Wyszczególnienie
Jednostki
1999
2002
1.
Odprowadzenie wód dołowych - średnia ilość na rok
103 m3/rok
213540
187113
2.
Odprowadzenie wód dołowych - średni ładunek soli
t/rok Cl- + SO42- 1360448
1274632
3.
Odprowadzana ilość ścieków
103 m3/rok
52349
44824
4.
Ilość ścieków oczyszczonych w oczyszczalni kopalnianej
103 m3/rok
36787
37493
5.
Ilość ścieków przesłana do oczyszczalni miejskich
103 m3/rok
16389
8829
6.
Ilość wydobywanej skali płonnej
103 ton/rok
3428
3748


(…)

… odwodnieniowych.
Na wskutek prowadzonej eksploatacji węgla kamiennego może nastąpić utrata więzi hydraulicznej pomiędzy wodami powierzchniowymi a wodami podziemnymi. Wskutek prowadzonych prac odwodnieniowych następuje obniżenie zwierciadła wód podziemnych. Efektem utraty więzi hydraulicznej wód rzecznych z wodami podziemnymi jest zmiana charakteru cieku z drenującego na infiltracyjny - prowadzi to z reguły…
… od głębokości depresji, jej zasięgu oraz układu hydrogeologicznego. Na obszarach, na których doszło do obniżenia się zwierciadła wód podziemnych w wyniku prowadzenia prac odwodnieniowych tworzą się leje depresji. W zależności od specyfiki budowy geologicznej obszaru, leje depresyjne mogą występować jedynie w poziomie wodonośnym poddanym eksploatacji, bądź „przenosić się” na inne poziomy. Przy zmniejszonym…
… zwierciadle wód podziemnych, to takie, na których doszło do faktycznego lub pozornego podniesienia się zwierciadła wód podziemnych. Pozorne podnoszenie się zwierciadła wód podziemnych występuje na obszarach objętych pogórniczymi osiadaniami terenu. Obniżanie się powierzchni terenu, będące efektem podziemnej eksploatacji górniczej prowadzi do pozornego podnoszenia się zwierciadła wód podziemnych, a w skrajnych przypadkach dochodzi do przecięcia zwierciadła wód podziemnych i wypełnienia powstałego obniżenia przez wody podziemne. Zjawisko tąpnięć
Tąpnięcie jest jednym z zagrożeń naturalnych występujących w górnictwie. Jest to dynamiczne rozładowanie energii potencjalnej sprężystości skał połączone z wyrzuceniem materiału skalnego do wyrobiska, lub zniszczeniem jego obudowy. Aby doszło do kumulowania…
… wpływ na stopień ich zasolenia. Z uwagi na położenie kopalń w górnych odcinkach Wisły i Odry zasolenie głównych rzek Polski ma miejsce u źródeł. Mineralizacja wód z odwadniania poszczególnych kopalń jest bardzo zróżnicowana, począwszy od wód odpowiadających wymaganiom wody do picia, a skończywszy na solankach. Zasolenie wód jest bardzo szkodliwe, ponieważ wpływa na biocenozę, powoduje pogorszenie…
… oraz sprasowanie składowanego materiału. Składowanie kamienia odpadowego trwa już od wielu lat. Powstaje on podczas wykonywania robót przygotowawczych udostępniających złoża węgla, a także podczas wzbogacania węgla w procesie flotacji. Podstawowymi zagrożeniami, które występują lub mogą wystąpić w wyniku składowania kamienia na hałdach powierzchniowych należą pożary:
endogeniczne - powstające w procesie…
…), rzadziej piaskowce. Wśród minerałów ilastych dominuje kaolinit i miki. Odpady zawierają minimalne ilości metali ciężkich. Gaszenie pożarów hałd odbywa się przez uszczelnianie wodnymi mieszaninami popiołowymi, przemieszczanie, wywożenie i studzenie płonącego materiału i tworzenie nasypów rekultywacyjnych. W ramach prac związanych z likwidacją i gaszeniem ognisk pożarowych wykonuje się: doszczelnianie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz