Środki zwalczania recydywy - omówienie (II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1841
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Środki zwalczania recydywy  - omówienie (II sem) - strona 1 Środki zwalczania recydywy  - omówienie (II sem) - strona 2 Środki zwalczania recydywy  - omówienie (II sem) - strona 3

Fragment notatki:

ŚRODKI ZWALCZANIA RECYDYWY, Powrót do przestępstwa (recydywa) - ( receder, recido, ponownie wpadać), istotna okoliczośc obciążajaca, uwzględniania przy wymiarze kary, znana już w XVI w, kontrola w czarnych księgach (smolne - egesra meleficiorum), zjawisko świadczące od nieskuteczności reakcji karnej, nieosiągnięcie celów kary, recydywa następuje w ustawowo określonych warunkach (recydywa specjalna, w odróżnieniu od ogólnej) Recydywa specjalna jednokrotna - podstawowa, prosta, kara nie może przekroczyć 15 lat, 540 stawek dziennych, 18 miesięcy ograniczenia wolności Art. 64.  § 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Recydywa specjalna wielokrotna - mulirecydywa - sprawca musi co najmniej po raz trzeci popełnić przestępstwo, możliwość wymierzania kary zaostrzonej jest wyłączona w stosunku do zbrodni § 2.  Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Zwalczane przestępczości zawodowej - w kk z 1932 - u przestępcy zawodowego lub z nawyknienia, stwierdzono trzykrotny powrót do przestępstwa, dużo uwagi przez wpływy szkoły socjologicznej, w kk z 1969 tylko jako okoliczność przestępstwa kwalifikowanego. Kk z 1997 niejako renesans, przestępca zawodowy czerpie z niego stałe źródło dochodu, utrzymuje się z nich, reguluje art. 65§1 - jak dla recydywistów wielokrotnych (64§2) Zwalczanie przestępczości zorganizowanej - przestępstwo o charakterze formalnym, organized crime, charakterystyczna struktura organizacyjna, trwałość, istnienie więzów, planowanie, akceptacja celów, gromadzenie narzędzi, podział ról, skoordynowany sposób działania, co najmniej 3 osoby, hierarchiczna struktura, najczęściej z przywódcą (z wyroku S.A. z 2002), brak definicji kodeksowej, organizacja, która powstała i funkcjonuje w celu popełnienia przestępstw, środek do pozyskiwania i gromadzenia korzyści, typizacja w art. 258 kk, surowsza karalność dla zakładającego lub kierującego, zaostrzona odpowiedzialność. Do sprawców tych przestępstw stosuje się również przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych, środków probacyjnych, które są przewidziane w stosunku do recydywistów wielokrotnych z art. 64§2

(…)

… karnym, sąd orzekając powinien zawiadomić o popełnieniu przestępstwa na szkodę nieletniego lub we współdziałaniu sąd rodzinny (możliwe pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej art. 111 kr)
Odstąpienie od wymierzenia kary (art. 60§3) - „łaska sędziowska, „nagana sędziowska”, jest sankcją prawa karnego (jest reakcją), nie ma nic wspólnego z brakiem odpowiedzialności czy uniewinnieniem, rola…
… nieprzekraczającą 3 lat albo alternatywnie karami wymienionymi w art. 32 pkt 1-3 i społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli orzeka równocześnie środek karny, a cele kary zostaną przez ten środek spełnione. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do sprawcy występku o charakterze chuligańskim.
Środki oddziaływania wychowawczego - w stosunku do sprawcy wykroczenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz