Istota postępowania zabezpieczającego Postępowanie zabezpieczające to określony przepisami prawa ciąg działań organów adm. pub i innych podmiotów tego postępowania ,których celem jest zastosowanie w ustawie egzekucyjnej środków służących zapewnieniu wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków o char. pieniężnym lub niepieniężnym.
Postępowanie zabezpieczające ma charakter pomocniczy w stosunku do post egz ze względu na cel jakim jest zabezpieczenia wyk obowiązku w przyszłym post egz, nie może stanowić wykonania obowiązku.
78. Zakres postępowania zabezpieczającego Tryb administracyjny postępowania zabezpieczającego zabezpiecza ten sam rodzaj obowiązków co egzekucja administracyjna ,co do zasady zabezpiecza obowiązki publicznoprawne(pieniężne i niepieniężne) oraz inne określone wyraźnie przez przepisy prawa. Zabezpieczenia dokonuje się nie tylko w przypadku gdy obowiązek nie został wykonany w terminie określonym w akcie adm. lub innym orzeczeniu czy przepisie prawa. Zabezpieczenia można dokonać również przez terminem płatności należności pieniężnej lub terminem wykonania obowiązku o char niepieniężnym, a nawet przed ustaleniem albo określeniem kwoty należności pieniężnej lub obowiązku o char niepieniężnym ,również w przypadku przyszłych powtarzających się świadczeń.
79.Przesłanki zabezpieczenia Organ dokonuje zabezpieczenia w przypadku gdy brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić egzekucję. W szczególności gdy stwierdzono: Brak płynności finansowej zobowiązanego Unikanie wykonania przez zobowiązanego obowiązku przez nieujawnienie zobowiązań powstających z mocy prawa lub rzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych Dokonanie przez zobowiązanego wyprzedaży majątku Niezłożenie przez zobowiązanego na wezwanie organu podatkowego oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych ,które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej lub oświadczenia o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych ,które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego albo niewykazanie w złożonym oświadczeniu wszystkich rzeczy lub praw podlegających ujawnieniu. Zabezpieczeniu mogą podlegać również inne okoliczności które ma obowiązek ujawnić wierzyciel w zarządzeniu zabezpieczenia. Przed ustaleniem kwoty należności pieniężnej lub obowiązku o char niepieniężnym zabezpieczenie może być dokonane jeśli wystąpią kumulatywnie: Brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić skuteczne przeprowadzenie egzekucji Przepisy odrębne zezwalają na takie zabezpieczenie
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)