Obowiązki o charakterze niepienieżnym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązki o charakterze niepienieżnym - strona 1 Obowiązki o charakterze niepienieżnym - strona 2

Fragment notatki:

Obowiązki o charakterze niepieniężnym
Ustawa nie zawiera katalogu środków, organ w zarządzeniu określa środek zabezpieczenia lub inną czynność, które powinny być zastosowane. Wybór środka jest pozostawiony uznaniu organu, który powinien:
kierować się celem zabezpieczenia
uwzględnić interesy stron w takiej mierze, aby wierzycielowi zapewnić wykonanie obowiązku, a zobowiązanego nie obciążać ponad potrzebę
stosować przepis art. 160 - zabezpieczenie nie może doprowadzić do wykonania obowiązku oraz w drodze zabezpieczenia nie można stosować przymusu bezpośredniego
Organ może w razie potrzeby zastosować środki zabezpieczenia należności pieniężnych (np. dla zabezpieczenia pokrycia w przyszłym postępowaniu kosztów wykonania zastępczego organ może dokonać zajęcia pieniędzy, wynagrodzenia).
9. Czas trwania zabezpieczenia Zasadniczo wygasa ono z chwilą dobrowolnego wykonania obowiązku, a jeśli to nie nastąpi - z chwilą wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Wyjątki:
-organ może w każdym czasie zmienić sposób lub zakres zabezpieczenia, jak i jego uchylenia
-organ ma obowiązek uchylić zabezpieczenia na żądanie zobowiązanego, jeśli w odpowiednim terminie (30 dni dla należności pieniężnych, 3 miesiące dla obowiązku o ch. niepieniężnym) nie zostanie złożony wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego (art. 159)
Istnieje zasada, że zajęcie zabezpieczające przekształca się z mocy prawa w zajęcie egzekucyjne z dniem wystawienia tytułu wykonawczego, pod warunkiem, że nastąpiło nie później niż przed upływem 2 miesięcy od dnia doręczenia ostatecznej decyzji lub innego orzeczenia bądź doręczenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności.
Zajęcie nie przekształca się jednak w przypadku uchylenia przez organ odwoławczy lub sąd administracyjny decyzji stanowiącej podstawę do dokonania zabezpieczenia (art. 154§6).
10. Koszty postępowania jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte, do opłat za czynności i wydatków stosuje się przepisy ary. 64c Ustawy
jeśli nie zostało wszczęte - w ogóle nie pobiera się opłat za czynności, a wydatki obciążają wierzyciela
Jeśli postępowanie nie zostało wszczęte wskutek braku wniosku lub gdy wniosek nie został uwzględniony, organ obciąża wierzyciela wydatkami i opłatami za czynności (chyba że wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym) w drodze postanowienia (na które służy zażalenie) na żądanie zobowiązanego lub z urzędu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz